Прејди на содржината

Доверливо од уметничкото училиште

Од Википедија — слободната енциклопедија

Доверливо од уметничкото училиште (англиски: Art School Confidential) е американски филм од 2006 година, продуциран од „United Artists“, а во режија на Џон Меден. Главните улоги ги толкуваат: Макс Мингела, Софија Мајлс, Џон Малкович и Анџелика Хјустон..

Содржина

[уреди | уреди извор]

По доаѓањето на престижниот уметнички институт „Стратмор“ (Strathmore College) во Њујорк, амбициозниот уметник Џером сонува за тоа да стане најпознатиот сликар во светот и да го освои срцето на својата колешка Одри, која позира како модел на часовите по сликарство. Наскоро, тој се соочува со тажната судбина, т.е. дознава дека неговиот настап на „кул уметник“ е потполно надминат.[1] [2]

  1. Антена, број 864, 16.1.2015, стр. 26.
  2. Антена, број 866, 30.1.2015, стр. 20.