Добхар-чу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илустрација на Добхар-чуа.
Илустрација на Добхар-чу.

Добхар-чу (англиски јазик|Dobhar-chú) е суштество од ирската митологија. Го опишуваат како водено-куче. Според описите, тој е половина куче, половинаа видра, но понекогаш го опишуваат како половина куче, половина риба. Наводно живее во вода и има крзно кое има заштитни својства.

Многу видувања се документирни. Во 2003 година ирскиот сликар Шон Коркоран и неговата сопруга тврделе дека го виделе Добхар-чу на Омеје островот во ирскиот округ Голвеј. Го опишале како темно суштество кое има многу гласен крик[1][2][3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Shuker 2014, стр. 11.
  2. Iish Times Article Архивирано на 18 октомври 2012 г. Written by Lorna Siggins, October 12, 2009
  3. Eye Witness Account Архивирано на 17 октомври 2010 г. by Sean Corcoran,

Литератури[уреди | уреди извор]

  • Shuker, Karl (2014). The Beasts That Hide from Man: Seeking the World's Last Undiscovered Animals. Cosimo, Inc. стр. 11. ISBN 978-1-61640-621-9.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]