Добромирово (манастир)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Добромирово
Главната манастирска црква и конакот
Информации
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наИсточен Петок
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
Цркви„Пресвета Богородица Балаклија“
Личности
Место
МестоСлепче, Општина Демир Хисар, Македонија Македонија
Координати41°14′18.3″N 21°09′02.8″E / 41.238417° N; 21.150778° E / 41.238417; 21.150778Координати: 41°14′18.3″N 21°09′02.8″E / 41.238417° N; 21.150778° E / 41.238417; 21.150778
Видливи остатоци1 црква, 2 конаци, археолошко наоѓалиште, гробови, лековита вода
Отворен за јавностда
Други информации(Слепченска парохија)

Добромирово — македонски православен манастир во демирхисарското село Слепче.[1] Манастирот е сместен во источните падини на Илиница, огранок на Бигла на само 3 км од познатиот Слепченски манастир. До него води тампониран пат.

Манастирот е возобновен во средината на XX век врз остатоците од истоимената црква и некропола од средниот век. Манастирската црква е посветена на Пресвета Богородица Балаклија. Манастирот е идеален за ловен туризам, затоа кај населението е познат како манастир на ловџиите и располага со сместувачки капацитети.

Според легендите, манастирот Добромирово е поврзан со војсководецот Добромир на Самоиловата војска. Во неговите конаци низ вековите свој одмор наоѓале и македонските самостојни владетели Добромир Хрс и Добромир Стрез. По нивното име манастирот го добило името „Добромирово“.

Слава на манастирот е Источен Петок, по Велигден и Илинден. Во непосредна близина на манастирскиот двор се подигнати нови конаци. .

Објекти[уреди | уреди извор]

Црква

Денешната манастирска црква е изградена на помал дел од старите темели во 1970 г. Според археолошките наоѓалишта тука постоела црква од средниот век.

Конаци

Манастирот располага со два конака.

Други

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 142. ISBN 9989-649-28-6.

Галерија[уреди | уреди извор]