Добровник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добровник
Dobrovnik
Поглед на Добровник
Грб на Добровник
Добровник is located in Slovenia
Добровник
Добровник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°39′5.5″N 16°20′52.6″E / 46.651528° СГШ; 16.347944° ИГД / 46.651528; 16.347944
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаДобровник
Површина
 • Вкупна19,08 км2 (7,37 ми2)
Надм. вис.&10000000000000172300000172,3 м
Население (2020)
 • Вкупно948
 • Густина50/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9223

Добровник (словенечки: Dobrovnik) — населба во Општина Добровник во источна Словенија. Населбата е центар на општината Добровник. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.