Прејди на содржината

Добриња Никитич и Змеј Горнич

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Добриња Никитич и Змеј Горнич“ е руски цртан филм од филмските компании „Мелница“ и „СТВ“, втор филм од серијата „Тројца јунаци“. Премиерата се одржала на 16 март 2006 година.[1] Во мај истата година, била објавена и компјутерска игра.

Заплет[уреди | уреди извор]

Принцот од Киев случајно дознал дека неговата внука Забава е вљубена во обичен гласник Елисеј и дека има намера да побегне со него. Незадоволен од ова, принцот одлучил да го испрати Елисеј во мисија и тој да ја омажи Забава. Тој му наредил на Елисеј да му ја достави нарачката на херојот Добриња Никитич - да собере данок од Кримскиот хан Бекет. Наредбата содржела во кнежевството Добриња, со себе да го земе Елисеј како асистент од што тој бил незадоволен.

Што се однесува до принцот, тој се обидувал да се ожени со Забава, но таа не сакала никој од предложените кандидати. Во меѓувреме, Добриња се борел да собере данок од ханот и да го спаси Елисеј, кој претходно бил заробен. Во тоа време, благородниот трговец Коливан, мајстор во коцкање, доаѓа кај принцот и му нуди да му даде забава, за возврат ветувајќи дека ќе прости голем паричен долг од четириесет илјади. Принцот неволно се согласува, а потоа Коливан, со помош на еден од неговите должници, триглавиот змеј Змеј Горнич, го организира киднапирањето на Забава и ја крие во неговото село.

Враќајќи се во Киев, Добриња и Елисеј забележуваат дека принцот и неговите бојари жалат за исчезнатата принцеза. Тоа е шокантно за Добриња кога дознава дека киднаперот е Змејот Горнич, бидејќи тој бил неговиот најдобар пријател. Сепак, како одговор на понудата на Добриња да оди во потрага, принцот го праќа главниот јунак на одмор, но Добриња и Елисеј, непочитувајќи ја наредбата, одат кај Горнич на камила која ја нашле.

Во меѓувреме, Коливан се прогласува за спасител на Забава и одлучил да се ожени со неа, но таа го одбила. Тогаш Коливан ја носи Забава на планината Кудикин - кај неговиот должник Баба-Јага и бара од неа, таа да ја маѓепса принцезата. Добриња и Елисеј доаѓаат кај Змејот Горнич и тој им раскажал дека не учествувал во киднапирањето на принцезата. Меѓутоа, истата вечер, чувствувајќи вина пред Добриња и што ја изгубил неговата довербата, Горнич одлучил да ја врати Забава и со камилата оди во потрага по Коливан, оставајќи му на Добриња објаснување. Но, Коливан, со помош на колибата на пилешки нозе, го совладува Горнич и ја крие Забава во подрумот. Камилата избегала.

Следното утро, Елисеј ја пронашол белешката и му раскажал на Добриња за тоа. Добриња е многу разочаран од измамата на Змејот Горнич, и бил многу лут. Заедно со Елисеј тргнале во потрага по Коливан. Во меѓувреме, принцот, дознавал за заминувањето на Добриња, му напишал писмо на Коливан и тој побарал од Баба-Јага да го уништи херојот, но нејзините магии не можеле да го скршат силниот дух на Добриња. Тогаш Коливан му наредил на Кан Бекет, кој исто така бил негов должник, да се ослободи од херојот. Тој ги земал Елисеј и камилата што ги заробил, но Добриња ги спасил и од ханот дознал дека Коливан се крие на планината Кудикина.

Змејот Горнич и Забава бегаат од колибата, но Змејот Горнич не можел да лета и така почнал да се дави во мочуриштето. Добриња и Елисеј пристигнале на време за да го спасат. Тогаш Баба Јага, повикувајќи ја темната сила, ги нападнала хероите. По долга битка, Добриња ја совладал Баба Јага. Коливан се обидел да избега, но Добриња го фатил и му понудил тој да одлучи што да прават со него. Додека хероите разговарале, Коливан избегал, но не им бил потребен. Доволно е само да се уништат сите докази за луѓето кои му должат. Добриња го карал Горнич и го замолил повеќе да не се коцка со никого и во никакви игри.

Добриња, Змеј Горнич, Елисеј и Забава се враќаат дома. Горнич, кој повторно научил да лета, летнал далеку а Добриња, Елисеј и Забава се вратиле во Киев. Принцот бил многу среќен што ја видел својата внука, но тој сепак уште бил против нејзиниот брак со Елисеј. Сепак, Добриња го убедил принцот да ја смени својата одлука, по што Елисеј и Забава се венчале.

Изведувачи на песни[уреди | уреди извор]

 • Екатерина Гороховскаја
 • Јарослава Захарова
 • Олга Јаковел
 • Алексеј Гришченко
 • Роман Козелко
 • Петар Захаров

Филмска екипа[уреди | уреди извор]

Продуцент Иљја Максимов
Производители Сергеј Селјанов, Александар Бојарски
Писатели на скрипти Александар Бојарски, Иљја Максимов, Максим Свешников
Дизајнер на производство Олга Алпатова-Овиникова
Композитор Валентин Васенков
Инженер за звук Владимир Голунин
Уредник на филмот Сергеј Глезин
Уредник Валери Федорович
Табла за приказни Иљја Максимов, Алексеј Горобец
Ликови Људмила Стеблјанко, Иљја Максимов, Светлана Варфоломева, Марина Микева, Олег Маркелов
Компјутерска графика, композиција, специјални ефекти Максим Ковбас, Марина Микева, Роман Смородин
Лидер на групата за распоред Марина Микева
Артисти за распоред Марина Микева, Олег Пожидаев, Светлана Мардаголимова
Аниматори Екатерина Шрага, Александра Шоха, Константин Феоктистов
Оператори за скенирање Татјана Присах, Нина Сорокина
Студио „Аргус Интернешнл“

Аниматори

Владимир Вишегородцев, Дмитриј Купријајанов, Александар Мазаев, Ана Лопарева, Кирил Поликарпов, Владимир Шевченко, Виктор Улитин, Владимир Спорихин, Павел Фролов, Викторија Макурина, Анастасија Гритсина, Олесија Крепс, Анастасија Огородникова, Ана Огородникова
Фиоки Викторија Колегаева, Валери Ковал, Ирина Борисова, Олга Новоселова, Марија Прудникова, Кирил Поликарпов, Евгенија Лерман, Надежда Лемина, Љубов Новченкова, Елена Морозова, Татјана Титова, Марина Вахрушина, Ина Заруба
Координатор Мајкл Менис
Директор за операции Татјана Глезина
Директор за сликарство Елена Дмитриева
Извршен продуцент Сергеј Глезин

Премиери на филмот[уреди | уреди извор]

ДВД изданија[уреди | уреди извор]

Во јуни 2006 година филмот бил објавен на VHS со систем за слика PAL од концернот Сојуз. Во јули истата година, тој бил објавен на ДВД со звучен систем Долби Дигитал, анимирани менија и преводи на руски и англиски јазик. Во 2007 година, цртаниот филм бил објавен (колекционерско издание) на ДВД од концернот Мега-Видео. Од јануари 2011 до 2014 година, тој бил лиценциран на ДВД од компанијата Мистеријата на звукот.

Награди[уреди | уреди извор]

 • 2006 година - VIII меѓународен филмски фестивал „Бајка“ во Москва - Награда на жирито за играниот филм „Добриња Никитич и Змејот Горнич“ во режија на Иљја Максимов [2].

Литература[уреди | уреди извор]

 • Добрыня Никитич и Змей Горыныч. — М.: Эгмонт, 2007. — 80 с. — ISBN 5-9539-1026-6, 978-5-9539-2068-1.

Компјутерска игра[уреди | уреди извор]

Врз основа на цртаниот филм, била создадена истоимена игра. Играта била објавена по премиерата на цртаниот филм на 31 март 2006 година [3].

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „В Москве показали "Добрыню Никитича и Змея Горыныча". Аниматор.ру. 2006-03-11. Посетено на 2018-05-04.
 2. „Гран-при фестиваля "Сказка" достался "Князю Владимиру". Аниматор.ру. 2006-12-29. Посетено на 2018-05-04.
 3. Добрыня против Змея — Игровые новости — Игромания