Добриниште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Добриниште,
Бугарија Бугарија

Добриниште

Област

Благоевградска

Општина

Банско

Население

2 749
(според 2010)

Регистарска ознака

E (BG)
Градоначалник Китан Галчев
Надморска височина 842 м
Портал Нема
Координати: С, И

Добриниште е град во Општина Банско, Бугарија.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Добриниште лeжи во подножјето на планината Пирин и се наоѓа на само 6км јужно од Банско и e едно од најголемите села во Бугарија со население од над 3.000 жители. Има 17 минерални извори со температура на водата помеѓу 43 и 30 степени целзјусови. Овде има голем број на приватини хотели.

Во центарот на Добриниште се наоѓа хотелот Добриниште кој е дел од Ски комплексот Добриниште. За туристите во Добриниште обезбеден е бесплатен транспорт до ски комплексот.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]