Добрилачка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Добрилачка Река
ЗемјаМакедонија Македонија

Добрилачка Река — помала река на Малешевските Планини, се влива во реката Лебница во Пиринска Македонија, денес во Бугарија.[1]

Наречена е по селото Добри Лаки, денес во Општина Струмјани.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Илија Петрушевски - Благоја Маркоски, Реките во Република Македонија, стр. 28.