Прејди на содржината

Добра година (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Добра година е игран филм на режисерот Ридли Скот.

Факти за филмот

[уреди | уреди извор]

Добра година е романтична комедија, снимена според истоимениот роман на Питер Мејл. Режијата на филмот е дело на познатиот режисер Ридли Скот, а главните улоги ги толкуваат: Расел Кроу, Фреди Хајмор, Алберт Фини и Марион Котијар.[1]

Содржина

[уреди | уреди извор]

Во филмот е прикажан животот на Макс Скинер, амбициозен и агресивен трговец со акции на лондонската берза. Неговиот дотогашен живот е прекинат од веста за смртта на неговиот чичко, кој му оставил во наследство имот во Франција.[1]

  1. 1,0 1,1 Антена, број 814, 31.1.2014, стр. 13.