Добојска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Добојска тврдина
Doboj fortress.JPG
Добојска тврдина
Општи податоци
ГрадДобој
ЗемјаБосна и Херцеговина

Добојската тврдина се наоѓа во близина на градот Добој, Босна и Херцеговина. Тврдината била изградена во 13 век. Во почетокот на 21 век била реконструирана со помош на Шведската меѓународна организација за развој. денеска е една од поголемите туристички атракции во Босна и Херцеговина и е прогласена за споменик на културата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]