Доберлуг-Кирхајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Доберлуг-Кирхајн
Замок Доберлуг
Замок Доберлуг
Грб на Доберлуг-Кирхајн
Доберлуг-Кирхајн is located in Германија
Доберлуг-Кирхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Градски единици 10
Градоначалник Бодо Брошински (СлДП)
Основни податоци
Површина 148,93 км2
Надм. височина 97 м
Население 9.062 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 03253
Повик. бр. 035322
Портал www.doberlug-kirchhain.de
Местоположба на градот Доберлуг-Кирхајн во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Координати 51°37′N 13°34′E / 51.617° СГШ; 13.567° ИГД / 51.617; 13.567Координати: 51°37′N 13°34′E / 51.617° СГШ; 13.567° ИГД / 51.617; 13.567

Доберлуг-Кирхајн (германски: Doberlug-Kirchhain) е град во округот Елба-Елстер, Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г." Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)