Дното на небото (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Дното на небото“
РежисерИгор Кобилјански
СценаристИгор Кобилјански
Корнелиу Порумбоиу
НастапуваатИгор Бабјак
Премиера1 јули 2013 (2013-07-01) (Карлови)
Времетраење80 минути
ДржаваРоманија
Молдавија
ЈазикРоманија

Дното на небото (романски: La limita de jos a cerului) е романски филм од 2013 година. Беше кандидат за Најдобар филм на странски јазици на 87. Награди на Филмската Академија [1].

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот ја прикажува приказната за Виорел, млад човек кој живее осамен, „заборавен“ во Молдавија. Неговиот најдобар пријател, Гаска, опседнат од небото има луд сон да лета со скршена едрилица[2].

Улоги[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]