Дмитрашковка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дмитрашковка
Дмитрашківка
Влез
Влез
Влез
Местоположба
Координати

48°11′52″N, 28°46′33″E

Општи податоци
Име
- изворно
Дмитрашковка
  Дмитрашківка
Управа
Земја  Украина
Број на општини Виничка област, Пешчански реон
Географија
Површина 2,56 км²
Население
Население 1826

Дмитрашковка (украински: Дмитрашківка) е село во Украина, Пешчански реон, Виничка област.

Значајни личности[уреди | уреди извор]