Длабочелен смок (род)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Длабочелен смок
Длабочелен смок
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Влекачи
Ред: Лушпари
Семејство: Смокови
Род: Длабочелен смок
Fitzinger, 1826

Длабочелен смок (науч. Malpolon) — род змии од семејството на смоковите (Colubridae). Некои го ставаат во семејството Lamprophiidae. Опфаќа следниве два постоечки вида:

Првонаведениот вид е мошне распространет во Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петковски, С; В. Сидоровска и Г. Џукиќ (2000/1). „Биодиверзитетот на фауната на змиите (Reptilia: Serpentes) во Македонија“ (PDF). Екол. Зашт. Живот. Сред. Скопје. 7 (1–2): 41–54. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]