Ди Демирбаг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дилнарин „Ди“ Демирбаг (родена на 14 ноември 1973 година во Кирван, Турција ) е шведска танчерка и пејачка, со курдско потекло.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Демирбаг е родена во Кирван, мало село во источна Турција. Таа дошла во Шведска со своето семејство во 1976 година и пораснала во градовите Карлштад и Упсала . Во 1990-тите таа ја започнала својата кариера како танчерка, пејачка и фото модел.

Кариера[уреди | уреди извор]

Таа се појавила во шведската ТВ серија NileCity 105.6 во 1995 година и танцувала во шведската ТВ програма на Стафан Линг Stadskampen во 1998 година.

Ди учествувала во бендот на Е- Тајп и на сцената.

Во 2000 година Ди се пријави со Стокхолм Рекордс за соло проект и го направи својот деби-сингл „All the Way Up“ проследен со синглот „Want You to Go“.

Во 2001 година таа го напушти E-Type, но од 2005 година таа е на турнеја со бендот на повеќето концерти и сè уште го прави тоа.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Таа живее во Стокхолм, Шведска. Таа е сестра на Дилба и Дилса Демирбаг Стен .

Наводи[уреди | уреди извор]