Тиесто

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Диџеј Тиесто)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тиесто Tiësto
Перформансот на Тиесто во Winterworld at Palazzo во Бинген, Германија во мај 2005.
Биографски податоци
Родено имеTајс Вервест
Познат(а) и какоDJ Tiësto, Allure, Da Joker, Drumfire, Handover Circuit, Paradise In Dubs, Passenger, Roze, Stray Dog, Tom Ace, Wild Bunch
Роден(а)17 јануари 1969 (1969-01-17) (53 г.) Бреда[1], Северен Брабант,
 Холандија
ЖанровиТранс, Прогресивен транс
ЗанимањаДи Џеј, Продуцент, Ремиксер
Период на активност1985 - сегашност
ИздавачиBlack Hole Recordings
SongBird
СоработнициGouryella, Kamaya Painters
Мреж. местоhttp://www.tiesto.com/

Тајс Вервесте (холандски: Tijs Verwestе; р. 17 јануари 1969 во Бреда) — еден од најдобрите транс диџеи на светот. Иако во минатото користел многу прекари, во својата кариера и работа е на далеку познат како DJ Tiësto (ДиЏеј Тиесто). Tiësto станува наделку познат по својот ремикс на песната Silence (во изведба на Сара Меклахлан). Неговиот прекар е италијански и потекнува од неговото детство.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Соло албуми[уреди | уреди извор]

Соло синглови[уреди | уреди извор]

Копродукција[уреди | уреди извор]

Видео/ДВД[уреди | уреди извор]

DJ компилации (DJ миксови на Тијс Фервест)[уреди | уреди извор]

 • 1995 — Forbidden Paradise 3 - The Quest For Atlantis
 • 1995 — Forbidden Paradise 4 - High As A Kite
 • 1996 — Forbidden Paradise 5 - Arctic Expedition
 • 1996 — Forbidden Paradise 6 - Valley Of Fire
 • 1997 — Magik One - First Flight
 • 1998 — Magik Two - Story Of The Fall
 • 1998 — Magik Three - Far From Earth
 • 1998 — Forbidden Paradise 7 - Deep Forest
 • 1999 — Magik Four - A New Adventure
 • 1999 — In Search Of Sunrise
 • 1999 — Live at Innercity, Amsterdam-Rai
 • 2000 — Summerbreeze
 • 2000 — Magik Five - Heaven Beyond
 • 2000 — Magik Six - Live In Amsterdam
 • 2000 — In Search of Sunrise 2 (Издаден: 27 февруари 2001)
 • 2001 — Magik Seven - Live In Los Angeles
 • 2001 — Revolution
 • 2002 — In Search of Sunrise 3 - Panama (Издаден: 22 јули 2002)
 • 2003 — Nyana (Издаден: 5 мај 2003)
 • 2003 — DJ Tiesto - World Leader
 • 2004 — Parade of the Athletes (Издаден: 18 октомври 2004)
 • 2005 — In Search of Sunrise 4 - Latin America (Издаден: 29 април 2005)
 • 2006 — In Search of Sunrise 5 - Los Angeles (25 април 2006)
 • 2007 — In Search of Sunrise 6 - Ibiza (20 септември 2007)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „DJ Tiësto Biography“. allmusic. Посетено на August 5, 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]