Диџериду

Од Википедија — слободната енциклопедија
Диџериду

Диџериду, исто така и јидаки, е абориџински музички инструмент традиционално направен од суви гранки на дрво природно издлабени со работа на термитите.[1] Се смета дека не е лесно да се свири, а произведува невообичаено гласно зуење. Во некои племиња се смета за свет машки инструментом , и дека за тоа жените не треба да го свират. Модерните диџериду можат да се прават од различни природни и вештачки материјали.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедија новог доба, Белинда Вајтворт. ISBN 978-86-7348-337-5.