Дијарбакир (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Diyarbakir
Diyarbakır
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Diyarbakir во Турција
Местоположба на покраината Diyarbakir во Турција
Земја Турција
Регион Анадолија
Површина
 • Total 15.355 km2 (5.929 sq mi)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 1.528.958
 • Густина 100,000/km2 (260,000/sq mi)
Повик. бр. 0412
Рег. таб. 21

Дијарбекир (турски: Diyarbakır) е провинција во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Дијарбекир. Покраината има 1 494 321 жители (2006) и плоштина од 15 355 кв.км. Разделен е на 14 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]