Дијана Транталовска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дијана Транталовска
Лични податоци
Роден(а) 25 февруари 1960
Ресен, СФРЈ, денес Република Македонија
Националност Македонка
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Вероисповед Христијанка

Дијана Транталовска (родена 1960 во Ресен) е еден од основачите на политичката партија ВМРО-Демократска партија за македонско национално единство.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Дијана Транталовска е родена во Ресен во 1960 година. Нејзин татко е Владо Транталовски, близок соработник на идеологот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Богдановски и воедно највозрасен жив основач на партијата.

Наводи[уреди | уреди извор]