Дичо (пејач)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дичо

Дичо Тодоров Христов е бугарски поп и рок певец, бивш член на група D-2 и ресторатер. Роден е во 1973 г. во Софија.

Биография[уреди | уреди извор]

Првата група на Дичо се нарекува „Атака“. Следуваат формациите „Селект“ и „ЕУ“, но като фронтмен постига успеси чак со „Rаg Dolls“. Групата претежно свири кавъри во рок клубови во Варна, Златни песоци и Боровец. През 1993 г. издаваат единствениот си албум со заглавие "Shity Hеаdаchе". Клипът на песната "Куку Лудница" попада во предавањето Рок Око по БНТ. Rаg Dolls просъществува до 1997 г.

През 1999 г. Димитър Кърнев (китара) и Дичо Христов (вокал) создаваат групата D-2. Другите членови на групата се Красимир Тодоров Пъков, Александар Обретенов, Явор Александров и Десислав Семерджиев. Добиваат наградите „Група на годината“ на годишните награди на предавањето „Мело ТиВи мания“ за 2000 година, наградите “Група на годината”, “Најдобра група на живо” и „Хит на годината“ со песната „Ледено девојка“ на годишните музички награди на „БГ радио“ и „Форте“ за 2001 година. Со Дичо во состави си групата издава два албума - "Ледено девојка" и "2002". Во хитове се превръщат песните "Ледено девојка", "Јас и ти", "Некој ден", "Тоа сме ние". Со последната песна Д2 попада во класацията на MTV „World chаrt еxprеss“.

През 2005 г. Дичо решава да напушти групата и да започне солова кариера. На 13 март 2006 година влегува во ВИП Куќата на Биг Брадър като учесник во првиот сезона на Vip Brothеr. Дичо прекара 29 денови во шоуто, и заврши на трето место.

Впоследствие запишува множество самостојни песни, од коишто најизвесни се "Уште од деца" и "Јас немам шеф". Потоа основава сопствена група - VO.X.X. Песната "Нема да дадам" со учеството на Део станува саундтрак кон филмови Пистолет, куфар и три смрдејќи варела през 2012 г. Покрај тоа учествува во многу песни на хип хоп вршители като Ъпсурт, 100 кила и Спенс.

През 2015 г. собира нова група, со којашто прави кавър на песната на Васил Найденов "Бързаш, нема време".

Сопственик е на култовото заведение "Сино лето" во Синеморец, коешто стопанисува заедно со приятелката си.

Извори[уреди | уреди извор]

  1.  Rag Dolls - Shitty Headache
  2. Jump up↑ Bulgaria's D2 & Deo Storm MTV Chart
  3. Jump up↑ Дичо, Део, V.O.XX., брутални кадри, „Няма да дам“, „Пистолет, куфар и три смърдящи варела“
  4. Jump up↑ Дичо вдъхна нов живот на "Бързаш, няма време"

Надворешни врски[уреди | уреди извор]