Прејди на содржината

Дифир

Координати: 54°01′0″N 13°04′5″E / 54.01667° СГШ; 13.06806° ИГД / 54.01667; 13.06806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дифир
Место во Лец
Капела во Дифир
Капела во Дифир
Капела во Дифир
Дифир во рамките на Германија
Дифир
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Град Лец
Место единици 4
Основни податоци
Површина 26,57 км2
Надм. височина 2 м
Население 516  (31 декември 2010)
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17121
Повик. бр. 039998
Портал www.loitz.de
Координати 54°01′0″N 13°04′5″E / 54.01667° СГШ; 13.06806° ИГД / 54.01667; 13.06806

Дифир (германски: Düvier) — село и поранешна општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јули 2012 е дел од градот Лец. Именуван е по хугенотско семејство, кое дошло од Франција во XVII век.