Диулански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Диулански јазик
Julakan
Застапен воБуркина Фасо, Брег на Слоновата Коска, Мали
ПодрачјеЗападна Африка
НародДиулани
Говорници(2.7 милиони
1.2 милиониГрешка во наводот: Погрешна ознака<ref>; погрешни имиња, т.е. ги има премногу. во 1991 г.)
Јазично семејство
нигер-конгоанско
Писмонко, латиница, арапско писмо
Јазични кодови
ISO 639-2dyu
ISO 639-3dyu

Диуланскиот, познат и како ѓулански или дјулански, е мандејски јазик кој се зборува во Буркина Фасо, Брегот на Слоновата Коска и Мали. Јазикот е најсроден со бамбарскиот јазик, како и со малинкејскиот јазик. Овој е трговски јазик во Западна Африка и се зборува од неколку милиони луѓе, како први или втор јазик. Јазикот користи арапско писмо и латиница.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]