Диулански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Диулански јазик
Julakan
Застапен во Буркина Фасо, Брег на Слоновата Коска, Мали
Подрачје Западна Африка
Народ Диулани
Говорници 2.7 милиони
1.2 милиони[1]  (1991)
Јазично семејство
нигер-конгоанско
Писмо нко, латиница, арапско писмо
Јазични кодови
ISO 639-2 dyu
ISO 639-3 dyu

Диуланскиот, познат и како ѓулански или дјулански, е мандејски јазик кој се зборува во Буркина Фасо, Брегот на Слоновата Коска и Мали. Јазикот е најсроден со бамбарскиот јазик, како и со малинкејскиот јазик. Овој е трговски јазик во Западна Африка и се зборува од неколку милиони луѓе, како први или втор јазик. Јазикот користи арапско писмо и латиница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ethnologue report for language code: dyu

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]