Прејди на содржината

Дисурија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дисурија
СпецијалностУрологија Уреди на Википодатоците

Во медицината, и урологијата, со дисурија се означува болно уринирање.[1][2] Отежнато мокрење понекогаш, но ретко, се означува како дисурија.[3]

Диференцијална дијагноза

[уреди | уреди извор]

Лекови и раздразнувачи

[уреди | уреди извор]
  • Хемиски раздразнувачи, на пр. сапуни, тампони, тоалетна хартија
  • Лекови, на пр. антихолинергици, НСАИЛ
  • Консумирање на капсаицин

Генитални заболувања

[уреди | уреди извор]

Заболувања на мочните патишта

[уреди | уреди извор]
  1. Dysuria at the US National Library of Medicine Medical Subject Headings (MeSH)
  2. Mark B. Mengel; L. Peter Schwiebert (2005). Family medicine: ambulatory care & prevention. McGraw-Hill Professional. стр. 121–. ISBN 978-0-07-142322-9. Посетено на 23 June 2011.
  3. "Dysuria" at Dorland's Medical Dictionary