Дискографија на 2NE1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дискографија на 2NE1
2NE1 во 2010 година
2NE1 во 2010 година
Изданија
Студиски албуми 3
Албуми во живо 3
Компилациски албуми 1
EP-а 2
Синглови 22
Видео албуми 8
Видео спотови 34

2NE1 - поранешна женска група од Јужна Кореја која соработувала со YG Entertainment.[1] Дискографијата се состоела од три студиски албуми, три мини албуми и 25 синглови. CL, Бом, Дара и Минзи го сочинувале квартетот. Групата се наметнала во корејската музичка сцена во март 2009 година, со објавувањето на „Lollipop“, соработка со музичкиот бенд Биг Бенг.[2]

„Fire“ служела како официјален деби-сингл и бил објавен на 6 мај 2009 година.[3] Песната служела како прв сингл за мини албумот 2NE1, објавен на 8 јули 2009 година. Тој албум се искачил на првото место и продал над 180.000 примероци.[4]

2NE1 го издале својот прв целосен студиски албум To Anyone на 9 септември 2010 година. Тој бил предводен од промотивните синглови „Clap Your Hands“, „Go Away“, „Can't Nobody“ и „It Hurts (Slow)“.[5] Секоја достигнала во топ 5 на табелата на музички записи во Јужна Кореја.[6]

Нивниот втор корејски албум, Crush, бил објавен на 7 март 2014 година, и продал над 5000 примероци во Соединетите Држави и биле на 61. место на Билборд 200 табелата во својата прва недела на издавање. Притоа, албумот скршил две рекорди: најпродаван К-поп албум и највисокиот рангиран К-поп албум на Билборд 200, победувајќи ги рекордите што претходно ги имале Биг Бенг со мини албумот Alive (4100 примероци) и Girl's Generation-TTS со мини албумот Twinkle (што достигнал врв на број 126), редоследно.[7]

По нивното распуштање во ноември 2016 година, групата го објавила својот последен сингл „Goodbye“ на 21 јануари 2017 година како проштален подарок на своите обожаватели. Во песната учествувале само трите преостанати членови CL, Бом и Дара, бидејќи Минзи веќе го напуштила YG Entertainment во мај 2016 година.

Албуми[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Наслов Детали за албумот Највисоки места

на табелите

Продажба
КОР
[6]
ЈАП
[8]
САД
Свет
[9]
САД
[10]
To Anyone 1 27 7 -
Collection
 • Објавено: 28 март 2012 година (ЈАП)
 • Продукциска куќа: YGEX
 • Формат: ЦД, дигитално преземање
- 5 - -
 • ЈАП: 50.300
Crush
 • Објавено: 26 февруари 2014 година (КОР)
  25 јуни 2014 година (ЈАП)
 • Продукциска куќа: YG, YGEX, KT Music, Кореја
 • Формат: ЦД, ЛП, ДВД, дигитално преземање
2 4 [1] 2 61
 • КОР: 72,318[13]
 • ЈАП: 53,000
 • САД: 10.000[14]
"-" означува изданија што не биле на табелите или не биле објавени во тој регион. * Јапонската продажба била заокружена до најблиските илјади примероци.

Албуми во живо[уреди | уреди извор]

Наслов Детали за албумот Највисоки места Продажба
КОР
[15]
ЈАП
[8]
2NE1 1st Live Concert (Nolza!)
 • Објавено: 23 ноември 2011 година (КОР)[16]
 • Прод. куќа: YG Entertaiment
 • Формат: Винил, дигитално преземање
4 14
 • КОР: 23.452  
 • ЈАП: 6.110[12]
2012 2NE1 Global Tour: New Evolution (во живо во Сеул)
 • Објавено: 4 декември 2012 година (КОР)[17]
 • Прод. куќа: YG Entertaiment
 • Формат: Винил, дигитално преземање
5 195
 • СВЕТ: 60,000 (вкупна светска продажба во 2014 година)
 • КОР: 30.000[18]
 • ЈАП: 20,000
 • КИН: 6.000
2014 2NE1 World Tour: All or Nothing (во живо во Сеул)
 • Објавено: 23 мај 2014 (КОР)
 • Прод. куќа: YG Entertaiment
 • Формат: Винил, CD, дигитално преземање
5 209
 • КОР: 6.792[19]
 • ЈАП: 400

Собрани албуми[уреди | уреди извор]

Наслов Детали за албумот
2NE1 Best Collection -Korea Edition-
 • Објавено: 10 декември 2014 година (ЈАП)
 • Прод. куќа: Avex
 • Формат: Дигитално преземање

Мини албуми[уреди | уреди извор]

Наслов Детали Врвни позиции Продажба
КОР
[20]
ЈАП
[8][21]
САД
Heat
[22]
САД
Свет

2NE1
 • Објавено: 8 јули 2009 (КОР)
 • Прод. куќа: YG, Rhythm Zone
 • Формат: Винил, дигитално преземање
1 24 - -
 • КОР: 194.302[4]
 • JАП: 17.200[12]
2NE1 (Nolza)
 • Објавено: 28 јули 2011 година (КОР)
  21 септември 2011 (ЈАП)[23]
 • Прод. куќа: YG Entertainment, YGEX
 • Формат: Винил, дигитално преземање
1 1[2] 24 4
"-" означува изданија што не биле на табела или не биле објавени во тој регион.

Синглови[уреди | уреди извор]

Година Наслов Највисоко место на табелата Продажби Албум
КОР ЈАП ФРА
САД Свет
[26]
Гаон
Хот

100[27][28]

Орикон
[29]
Хот

100[30]

2009 „Lollipop“ (со Бинг Бенг)
 • КОР: 3,400,000[31]
2NE1
„Fire“
 • КОР: 4,300,000
„I Don't Care“
 • КОР: 5,047,000[32]
2010 „Try to Follow Me“ (날 따라 해봐요) 1
 • КОР: 2,400,000[33]
To Anyone
„Clap Your Hands“ (박수쳐) 3 4
 • КОР: 1,853,000[34]
„Go Away“[3] 1 12 14 6
 • КОР: 4,000,000
 • ЈАП: 40,000 (Phy.)[12]
To Anyone and Collection
„Can't Nobody“ 2 2
 • КОР: 2,565,000
To Anyone
„It Hurts (Slow)“ (아파 ) 4 7
 • КОР: 2,300,000
„Don't Stop the Music“ 3 10 2NE1 (Nolza)
2011 „Lonely“ 1
 • КОР: 3,313,000[36]
„I Am the Best“ (내가 제일 잘 나가) 1 12 53 61 1
 • КОР: 3,910,000[37]
 • RIAJ: Gold (дитигално преземање)[38]
 • US: 125,000 [39]
„Hate You“ 3 4 2
 • КОР: 2,608,000
„Ugly“ 1 3 18 2
 • КОР: 3,364,000
2012 „Scream“[4] 14 18
 • ЈАП: 7,000 (Phy.)
Collection
„I Love You“[5] 1 1 5 29 3
 • КОР: 3,000,000[40]
 • ЈАП: 15,700 (Phy.)
 • САД: 5,000
Crush[6]
2013 „Falling in Love“ 1 2 4 Не-албумски сингл[7]
„Do You Love Me“ 3 2 4
„Missing You“ (그리워해요) 1 2 2
 • КОР: 1,100,000[43]
2014 „Come Back Home“ 1 2 4
 • КОР: 1,312,000[44]
Crush
„Gotta Be You“ (너 아님 안돼) 3 4 16
 • КОР: 931,000
„Crush“[8] 7 9 20 7
2017 „Goodbye“ (안녕) 23 108 1
 • КОР: 160,000
 • САД: 5,000[46]
Не-албумски сингл
"—" означува изданија што не биле на табела или не биле објавени во тој регион.

Други рангирани песни[уреди | уреди извор]

Година Наслов Највисоки места Продажба * Албум
КОР
Гаон
[47]
КОР
Хот 100
[27]
САД
Свет
[26]
ЈАП
[30]
2009 „In the Club“ - - - - 1.104.000 2NE1
„Let's Go Party“ - - - - Н/П
„Pretty Boy“ - - - - 700.000
„Stay Together“ - - - - Н/П
2010 „I'm Busy“ 14 - - - 903,000[48] To Anyone
„Love Is Ouch“ 13 - - - 904.000
2012 „Like a Virgin“ - - - 79 Collection
2014
„If I Were You“ 8 7 24 - 815.000[49] Crush
„Good to You“ 11 11 - - 345.000[50]
„MTBD (CL соло)“ 15 16 9 - 648.000[51]
„Happy“ 14 17 15 - 372.000[52]
„Scream“ (корејска верзија) 17 18 20 - 328.000[53]
„Baby I Miss You“ 16 22 - - 282.000[54]
„Come Back Home“ (Акустична верзија) 28 39 - - 182.000[51]
"-" означува изданија што не биле табела или не биле објавени во тој регион.

Настап на гости[уреди | уреди извор]

Година Наслов Забелешка Албум
2010 „Don't Stop the Music (верзија Јамаха Фиоре)“[55] Проект Јамаха Фиоре (корејска песна) Н/П
2012 „Be Mine“ Intel Make Thumb Noise Project (англиска песна)
„She's So (Outta Control)“ ( М-Фло со 2NE1) Јапонска песна Square One
2013 „Take The World On“ ( со will.i.am ) Проект Intel Ultrabook (англиска песна) Н/П
„Gettin 'Dumb“ ( will.i.am со apl.de.ap и 2NE1) Англиска песна #willpower

Видео изданија[уреди | уреди извор]

Наслов Детали за албумот
1st Live Concert Nolza! Live in Seoul
 • Објавено: 21 декември 2011
 • Прод. куќа: YG Entertaiment
 • Формат: ДВД
1st Japan Tour Nolza in Japan
 • Објавено: 29 февруари 2012
 • Прод. куќа: YGEX
 • Формат: ДВД
2NE1 TV Season 1 Box
 • Објавено: 21 март 2012
 • Прод. куќа: YGEX
 • Формат: ДВД
2NE1 ТВ сезона 2 кутија
 • Објавено: 21 март 2012
 • Прод. куќа: YGEX
 • Формат: ДВД
New Evolution Global Tour in Seoul
 • Објавено: 16 јануари 2013
 • Прод. куќа: YG Entertaiment
 • Формат: ДВД
2NE1 TV Season 3 Box
 • Објавено: 3 март 2013
 • Прод. куќа: YGEX
 • Формат: ДВД
New Evolution Global Tour in Japan
 • Објавено: 13 март 2013
 • Прод. куќа: YGEX
 • Формат: ДВД, Blu-ray
2014 WORLD TOUR ALL OR NOTHING in Japan
 • Објавено: 10 декември 2014
 • Прод. куќа: YGEX
 • Формат: DVD, Blu-ray

Музички видеа[уреди | уреди извор]

Година Наслов Режисер(и) Навод
2009 „Lollipop“ (со Биг Бенг) Со Јун-сунг [се бара извор]
„Fire“ (вселенска верзија)
„Fire“ (улична верзија)
„I Don't Care“
„Kiss“ (соло Дара)
„You and I“ (соло Бом) [56]
2010 „Try to Follow Me“ [57]
„Clap Your Hands“ [58]
„Go Away“ Џе Ун-тек [59]
„Can't Nobody“ Со Јун-сунг [60]
„It Hurts (Slow)“ Ким Је-џонг [61][62]
„Don't Stop the Music“ [63]
2011 „Can't Nobody“ (англиска верзија) Со Јун-сунг [64]
„Don't Cry“ (соло Бом)
„Lonely“ Хан Са-мин [65]
„I Am the Best“ Со Јун-сунг [66]
„I Am the Best“ (јапонска верзија)
„Hate You“ Мари Ким [67]
„Ugly“ Хан Са-мин
„Hate You“ (јапонска верзија) Мари Ким
„Ugly“ (јапонска верзија) Хан Са-мин
„Lonely“ (јапонска верзија)
„Go Away“ (јапонска верзија) [се бара извор]
2012
„Scream“
„Be Mine“ (Intel Project)
„I Love You“ Со Јун-сунг
„I Love You“ (јапонска верзија)
2013 „The Baddest Female“ (соло CL )
„Falling In Love“ [68]
„Do You Love Me“ [69]
„Missing You“ Са Мин Хан [се бара извор]
2014 „Come Back Home“ Ди Шин [70]
„Happy“ Са Мин Хан [се бара извор]
„Gotta Be You“ [се бара извор]
„Falling In Love“ (јапонска верзија) [се бара извор]
„Do You Love Me“ (јапонска верзија) Со Јун-сунг [се бара извор]
„Missing You“ (јапонска верзија) [се бара извор]
„Happy“ (јапонска верзија) Са Мин Хан [се бара извор]
„Gotta Be You“ (јапонска верзија) Со Јун-сунг [се бара извор]
„Come Back Home“ (јапонска верзија) Ди Шин и Ѕијонг Ким (ФантазиЛаб)
„Crush“ (јапонска верзија) Со Јун-сунг [се бара извор]
2017 „Goodbye“

Белешки[уреди | уреди извор]

1. a : Корејската верзија на Crush првично најмногу стигнала до 26.; Јапонската верзија најмногу достигнала до 4. во јуни 2014.
2. a : Корејската верзија првично најмногу стигнала до 16. место; јапонската верзија најмногу стигнала до првото место во септември 2011 година.
3. a : Јапонската верзија била издадена на 16 ноември 2011 година во Јапонија како нивниот прв јапонски сингл и бил вклучен во нивниот деби јапонски албум „Collection“.
4. a : Издадена како вториот јапонски сингл на 2NE1.
5. a : Јапонската верзија била издадена на 19 септември 2012 година и била вклучена на јапонското издание на нивниот втор албум „Crush“.
6. a : Crush - јапонско издание
7. a : Сите три синглови биле подоцна вклучени во збирниот албум Best Collection -Korea Edition-.
8. a : Јапонската верзија на песната била издадена да го промовира албумот „Crush“ во Јапонија.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Park, Kyeong-eun (25 март 2009). ‘여자빅뱅’ 5월 초 데뷔, 新 여자아이돌 대 격돌 ["Female Big Bang" Debut in May, Female Idol Groups Crash (Together)]. Good Day Sports (корејски). Goodday ENS. Архивирано од изворникот на 6 мај 2012. Посетено на 19 јуни 2020.
 2. Lee, Du-na (26 март 2009). '여자빅뱅' CF통해 모습 공개한다“ ["Female Big Bang" First Shown Through Commercial]. uKopia News (корејски). uKopia Inc. Архивирано од изворникот на 11 мај 2011. Посетено на 19 јуни 2020.
 3. „2NE1, 두 가지 버전의 `파이어` 뮤비 공개“ [2NE1, 2 Version of "Fire" Video Released]. Hankyung (корејски). Hankyung.com. 7 мај 2009. Архивирано од изворникот на 18 јули 2009. Посетено на 19 јуни 2020.
 4. 4,0 4,1 Yang Hyun Suk (30 декември 2010). „From YG“. YG Life (корејски). YG Entertainment. Архивирано од изворникот на 18 јули 2011. Посетено на 19 јуни 2020.
 5. Hicap, Jonathan M (20 септември 2010). „2NE1 makes waves on iTunes, music charts“. Manila Bulletin. Manila Bulletin Publishing. Архивирано од изворникот на 21 јули 2011. Посетено на 19 јуни 2020.
 6. 6,0 6,1 Gaon Chart album rankings:
 7. „2NE1 Sets New U.S. Record for Highest-Charting, Best-Selling K-Pop Album With 'Crush'. Billboard. 5 март 2014. Посетено на 19 јуни 2020.
 8. 8,0 8,1 8,2 2ne1のアルバム売り上げランキング (јапонски). Oricon. Посетено на 11 јуни 2020.
 9. „2NE1 – Chart history“. Billboard (magazine). Посетено на 11 јуни 2020.
 10. Benjamin, Jeff (5 март 2014). „2NE1 Sets New U.S. Record for Highest-Charting, Best-Selling K-Pop Album With 'Crush'. Billboard. Посетено на 19 јуни 2020.
 11. „가온 차트 역대 음반판매량 TOP100 (2010~2014)“ (корејски). Korea Music Content Industry Association. Архивирано од изворникот на 16 јануари 2015. Посетено на 19 јуни 2020.
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 „オリコンランキング情報サービス「you大樹」“ (јапонски). Oricon. Посетено на 19 јуни 2020.
 13. „2014년 Album Chart“ [2014 year album chart]. Gaon Chart (корејски). Korea Music Content Industry Association. Посетено на 19 јуни 2020.
 14. Benjamin, Jeff. „Will a K-Pop Girl Group Take Over the U.S. Soon (Or Ever)?“. Billboard. Посетено на 19 јуни 2020.
 15. Gaon Chart live album rankings:
 16. „2NE1 1st Live Concert [Nolza!] by 2NE1“. iTunes Store US. Apple Inc. Посетено на 19 мај 2020.
 17. „2012 2NE1 Global Tour Live New Evolution in Seoul (Live) by 2NE1“. iTunes Store US. Apple Inc. Посетено на May 4, 2015.
 18. „Gaon Album Chart – Month“ (корејски). Gaon Album Chart. Архивирано од изворникот на 2 ноември 2013. Посетено на 19 јуни 2020.
 19. „Gaon Album Chart: May 2014“ (корејски). Gaon Album Chart. Посетено на 19 јуни 2020.
 20. Gaon Chart EP rankings:
 21. „【オリコン】2NE1、初登場首位デビュー…韓国女性グループ最速6日“ (јапонски). Oricon. 27 септември 2011. Посетено на 19 јуни 2020.
 22. [[[:Предлошка:BillboardURLbyName]]rt-history/1689234 „2ne1 Album & Song Chart History“] Проверете ја вредноста |url= (help). Billboard. Посетено на 19 јуни 2020.
 23. „New mini album for Japan "NOLZA" [Album Monthly Ranking]. Oricon (јапонски). Oricon Style. Посетено на 19 јуни 2020.
 24. „가온 차트 역대 음반판매량 TOP100 (2010~2014)“ (корејски). Архивирано од изворникот на 16 јануари 2015. Посетено на 19 јуни 2020.
 25. „Gaon Album Chart – 2011년“. Gaon Chart (корејски). Korea Music Content Industry Association. Архивирано од изворникот на 28 февруари 2014. Посетено на 19 јуни 2020.
 26. 26,0 26,1 „World Digital Songs: 2NE1“. Billboard (magazine). Посетено на 19 јуни 2020.
 27. 27,0 27,1 „Korea K-Pop Hot 100“. Billboard (magazine). Посетено на 19 јуни 2020.
 28. [[[:Предлошка:BillboardURLbyName]] 2ne1 – Chart history | Billboard]
 29. „2NE1 Japanese Discography on Oricon Style“ (јапонски). Oricon. Посетено на 19 јуни 2020.
 30. 30,0 30,1 „Japan Hot 100“. Billboard. Посетено на 19 јуни 2020.
 31. Kallen, Stuart (2014). K-Pop: Korea’s Musical Explosion. Twenty-First Century Books. стр. 7. Посетено на 19 јуни 2020.
 32. Greenburg, Zack. „Bigger Than Psy: 2NE1 And The Future Of K-Pop“. Forbes Magazine. Посетено на 19 јуни 2020. …the group has sold 27 million digital downloads to date, including the single “I Am the Best [sic],” which moved 4.5 million units and won Song of the Year honors at Asia’s Mnet Awards
 33. „2010 Gaon Download Chart“ (корејски). Gaon Music Chart. Архивирано од изворникот на 28 февруари 2014.
 34. „Gaon Download Chart (Domestic) – 2010“. KMCIA. Архивирано од изворникот на February 28, 2014. Посетено на 27 February 2017.
 35. „2011년 Download Chart“. Gaon Chart (корејски). Korea Music Content Industry Association. Посетено на 20 јуни 2020.
 36. „2011 Gaon Download Chart“ (корејски). Gaon Music Chart. Посетено на 20 јуни 2020.
 37. Cumulative sales for "I Am the Best":
 38. „December 2014 certifications“ (јапонски). Recording Industry Association of Japan. Архивирано од изворникот на 24 јуни 2015. Посетено на 19 јуни 2020.
 39. Benjamin, Jeff. „2NE1's K-Pop Hit 'I Am the Best' Gains Spins at U.S. Radio Stations“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 19 јуни 2020.
 40. „2012 Gaon Download Chart“ (корејски). Gaon Music Chart. Архивирано од изворникот на 2 октомври 2013.
 41. „2013 Gaon Download Chart“ (корејски). Gaon Music Chart. Архивирано од изворникот на 19 октомври 2014.
 42. „2013 Gaon Download Chart“. Gaon Chart. Korea Music Content Industry Association. Посетено на August 7, 2016.
 43. „Gaon Download Chart 2014“. Gaon Chart. Korea Music Content Industry Association. Посетено на 19 јуни 2020.
 44. „2014년 Download Chart“ [2014 year download chart]. Gaon Chart (корејски). Korea Music Content Industry Association. Посетено на 19 јуни 2020.
 45. „2014 Download Chart“. Gaon Chart (корејски). Korea Music Content Industry Association. Посетено на 19 јуни 2020.
 46. „2NE1 Say 'Goodbye' With Second No. 1 on World Digital Song Sales Chart“. Billboard. Посетено на 19 јуни 2020.
 47. „Charted songs of Crush album“. Архивирано од изворникот на 24 јули 2014.
 48. „GAON DOWNLOAD CHART | gaon music chart“. 28 февруари 2014. Архивирано од изворникот на 28 февруари 2014. Посетено на 19 јуни 2020.
 49. „2014 Download Chart“. Gaon Chart (корејски). Korea Music Content Industry Association. Посетено на 19 јуни 2020.
 50. „2014 Download Chart“. Gaon Chart (корејски). Korea Music Content Industry Association. Посетено на 19 јуни 2020.
 51. 51,0 51,1 Cumulative sales in 2014 by week: (top 200 singles through June 2014, then top 100 singles onwards)
 52. „2014 Download Chart“. Gaon Chart (корејски). Korea Music Content Industry Association. Посетено на 19 јуни 2020.
 53. „2014 Download Chart“. Gaon Chart (корејски). Korea Music Content Industry Association. Посетено на 19 јуни 2020.
 54. „2014 Download Chart“. Gaon Chart (корејски). Korea Music Content Industry Association. Посетено на 19 јуни 2020.
 55. „สี่สาวเปรี้ยวซ่า 2NE1 เตรียมส่งซิงเกิลพิเศษ "Don't Stop The Music" เพื่อแฟนไทยโดยเฉพาะพร้อมฟังก่อนใครในโลก!! 26 พฤศจิกายนนี้ ทุกคลื่นวิทยุทั่วประเทศ. กระแสตอบรับดี โอกาสเจอ 2NE1 ยิ่งมาก!!“ [2NE1 releasing "Don't Stop the Music" as a special project for Thai fans, releasing November 26, good opportunity to meet 2NE1!]. Pingbook Entertainment (тајландски). Pingbook Network. 25 ноември 2010. Посетено на 19 јуни 2020.
 56. „You And I (2009) ★ 박봄“ [You And I (2009) Park Bom]. GomTV (корејски). Gretech Corp. 28 октомври 2009. Архивирано од изворникот на 11 јули 2011. Посетено на 20 јуни 2020.
 57. „날 따라 해봐요 (2010) ★ 2NE1“ [Follow Me (2010) ★ 2NE1]. GomTV (корејски). Gretech Corp. 10 март 2010. Архивирано од изворникот на 11 октомври 2010. Посетено на 20 јуни 2020.
 58. „박수쳐 (2010) 2NE1“ [Clap Your Hands (2010) 2NE1]. GomTV (корејски). Gretech Corp. 8 септември 2010. Архивирано од изворникот на 12 септември 2010. Посетено на 20 јуни 2020.
 59. „GO AWAY (2010) 2NE1“. GomTV (корејски). Gretech Corp. 9 септември 2010. Архивирано од изворникот на 23 септември 2010. Посетено на 20 јуни 2020.
 60. „CAN'T NOBODY (2010) 2NE1“. GomTV (корејски). Gretech Corp. 12 септември 2010. Архивирано од изворникот на 10 ноември 2010. Посетено на 20 јуни 2020.
 61. „2NE1 파격 변신… '아파' 뮤비 공개 인기가요 첫무대“ [2NE1 unprecedented transformation... "It Hurts" MV released and Inkigayo stage]. Nate News (корејски). SK Communications. 1 ноември 2010. Посетено на 20 јуни 2020.
 62. „2NE1 – It Hurts (아파) MV [HD]“ [2NE1 – It Hurts (It Hurts) MV [HD]]. Youtube (корејски). Google, Inc. 31 октомври 2010. Архивирано од изворникот на 23 јануари 2011. Посетено на 20 јуни 2020.
 63. „2NE1 – Don't Stop The Music (Yamaha 'Fiore' CF Theme Song)“. Youtube (корејски). Google, Inc. 2 декември 2010. Архивирано од изворникот на 29 март 2011. Посетено на 20 јуни 2020.
 64. „2NE1 – CAN'T NOBODY (English Ver.) (HD)“. Youtube. Google, Inc. 7 април 2011. Посетено на 20 јуни 2020.
 65. Park, Yeong-ung (7 мај 2011). „2NE1 "컴백, 기분좋은 부담..8월 첫콘서트"(인터뷰)“ [2NE1: "comeback, enormous burden...first concert in August"]. Nate News (корејски). SK Communications. Посетено на 20 јуни 2020.
 66. Park, Anna (28 јуни 2011). „2NE1 Releases "I Am The Best" MV!“. MTVK. Viacom, Inc. Посетено на 20 јуни 2020.
 67. Yang, Hyun Suk (15 јули 2011). „2NE1 mini album news“. YG Life. YG Entertainment. Архивирано од изворникот на 2011-07-18. Посетено на 20 јуни 2020.
 68. „2NE1 – 'FALLING IN LOVE' NEW SINGLE“. YG Life. 7 јули 2013. Посетено на 20 јуни 2020.
 69. „2NE1′s "Do You Love Me", All the Rumors and Expectations“. YG United. 6 август 2013. Архивирано од изворникот на 9 август 2013. Посетено на 20 јуни 2020.
 70. „Behind the Scenes in K-pop: YG Music Video Director Dee Shin Interview pt. 2“. Beyond Hallyu. 8 август 2014. Посетено на 20 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]