Дискографија на Ина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ина изведувајќи на светска тура во 2012 година.
Дискографија на Ина
Изданија
Студиски албуми 2
Синглови 13
Видео спотови 64
Промоциски синглови 5
Наводи и белешки

Дискографијата на романската пејачка Ина се состои од еден студио албум, шест синглови и 7 музички видеа. Нејзиниот прв албум насловен како Hot беше на врвот на шпанските топ листи и заврши на 28-то место на полската албум листа. Нејзиниот прв сингл „Hot“ беше на врвот на PROMUSICAE сингл листа во Шпанија и на украинската сингл листа, а во Романија стигна до Топ 5 на Романија Топ 100. Истиот сингл беше и на првото место на американскиот билборд и Hot Dance Airplay. Со тоа Ина стана првиот романски артист кој го направи овој успех во САД, во раната 2010. За албумот Hot таа исто така доби и MTV EMA награда за „Најдобар романски акт“.

Нејзиниот втор сингл „Love“, го победи нејзиниот претходен сингл на романската Топ 100, стигнувајќи до #4. Песната заврши на 31-то место на шпанската сингл листа. Летото, 2009, Ина реализираше заеднички сингл со Боб Тејлор, насловен како „Déjà Vu“ кој стигна до Топ 10 во Романија. Нејзиниот трет сингл „Amazing“, стана нејзиниот прв #1 сингл на романската топ 100 листа во октомври 2009. Нејзиниот последен сингл „10 Minutes“ кој е соработка со нејзините продуценти Play & Win ја имаше премиерата во јануари 2010 на нејзината официјално мрежно место. Песната веќе влезе во Топ 20 во романската Топ 100 листа, со тоа што досега има стигнато до #18 место.

Албуми[уреди | уреди извор]

Година Детали за албумот Позиција на листите Продаван
ПОЛ ЧЕШ ФРА ХОЛ
2009 Hot[1]

  • Датум на издавање: 22 септември 2009
  • Продуцентска куќа: Roton, Ultra Records
  • Формат: CD, digital download
28 7 9 68[2]
  • ПОЛ: 30,000[1]

Синглови[уреди | уреди извор]

Година Сингл Позиција на листата Награди Албу,
РОМ ШВЕ ХОЛ РУС ШПА ФРА ШВА БЕЛ ВБ ПОЛ
2009 Hot 5 14 2 2 1 6 17 6 6 2 Hot
Love 4 12 144 31 4
Déjà Vu(Feat. Боб Тејлор) 7 7 4 18 15 7
Amazing 1 14 3 2 185 3
2010 10 Minutes(Feat. Play & Win) 3 85 8
Sun Is Up 29 Hit Summer Pack

Промо песни[уреди | уреди извор]

Song Lenght
„Good Morning“ 3:45
„Goodbye“ 3:04
„I Need You For Christmas]]“ 2:45
„July“ (Play & Win feat. Ина) 3:59
„Moon Girl“ 3:33
„Never“ 3:01
„No Limit“ (Play & Win feat. Ина) 4:24
„Oare“ 3:21
„Señorita“ (Play & Win feat. Ина) 4:30
„Sorry“ 2:58
„Un Momento“" (Ина feat. Хуан Маган)

Музички видеа[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Hot (True Love Edit) 2008 Флорин Ботеа
Hot (Dancing in the Dark Edit) 2008 Флорин Ботеа
Love 2009 Богдан Барбулеску
Déjà Vu 2009 Том Боксер
Amazing 2009 Том Боксер
I Need You for Christmas 2009 Том Боксер
10 Minutes 2010 Паул Бојд
Sun Is Up 2010 Алекс Херон
Club Rocker 2011 Алекс Херон
Un Momento 2011 Алекс Херон
Endless 2011 Алекс Херон
Wow 2012 Алекс Херон
Caliente 2012 Хамид Бехири/Џон Перез
Crazy Sexy Wild 2012 Едвард Анинару
Tu şi eu 2012 Едвард Анинару
Inndia 2012 Едвард Анинару
More than Friends 2013 Едвард Анинару
Dame Tu Amor 2013 Ина /Калед Мокта
P.O.H.U.I 2013 Сергиу Барајин
Spre mare 2013 Богдан Дарагију/Калед Мокта
Be My Lover 2013
In Your Eyes 2013 Барна Немети
Cola Song 2014 Џон Перез
Good Time 2014 Богдан Дарагију
Good Time(Lyrics video) 2014 Богдан Дарагију
Fata din rândul trei 2014 Богдан Дарагију
Diggy Dowн 2014 Мајкл Мирцеа
Fie ce-o fi 2014 Богдан Дарагију
Summer in December 2014 Мајкл Мирцеа
Mai stai 2015 Богдан Дарагију
We Wanna 2015 Калед Моктар/Давид Гал/Димитри
Bop Bop 2015 Димитри/Џон Перез/Давид Гал
Yalla 2015 Барна Немети
Rendez Vous 2016 Мајкл Абт/Џон Перез
Bad Boys 2016 Калед Моктар
Call the Police 2016 Роман Бурлака
Heaven 2016 Џон Перез
Say It With Your Body 2016
Gimme Gimme 2017 Едвард Анинару
Milk & Honey 2017 Ионит Трандафир
Show Me the Way 2017 Калед Моктар
Tu şi eu 2017 Роман Бурлака
Ruleta 2017 Барна Немети
Fade Away 2017
Nota de plată 2017 Ионит Трандафир
Nirvana 2017 Богдан Паун
Me Gusta 2018 Барна Немети
Pentru că 2018 Богдан Паун
No Help 2018 Богдан Паун
Ra 2018 Богдан Паун
Sin Ti 2019 Богдан Паун
Tu Manera 2019
Te Vas 2019
Fuego 2019
Gitana 2019
Si, Mama 2019
Contigo 2019
Locura 2019 Богдан Паун
La Vida 2019
Bebe 2019 Богдан Паун
Not My Baby 2020 Богдан Паун
VKTM 2020 Богдан Паун
Discoteka 2020 Богдан Паун
Read My Lips 2020 Богдан Паун

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 (англиски)acharts.us. „Clasările albumului „Hot" în clasamentele de specialitate“. Посетено на 24 octombrie 2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „iannahot4113231xxy“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. http://swisscharts.com/showitem.asp?interpret=Inna&title=Hot&cat=a
  3. inna.ro. „NEW: INNA a luat discul de platină în Spania !!“. Посетено на 6 septembrie 2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)