Дискографија на Зара Ларсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дискографија на Zara Larsson
Larsson in Stockholm in June 2015
Larsson in Stockholm in June 2015
Изданија
Студиски албуми 2
EP-а 4
Синглови 14
Видео спотови 14

Шведската пејачка и текстописец Зара Ларсон издаде два студиски албуми, четири продолжени драми, 14 синглови (вклучувајќи и двајца како избрана уметник) и 15 музички спотови. Пет од синглови на "Ларсон", "Откриј", "Лушиот живот", "Никогаш не те заборави", "Не е мојот грешка" и "Симфонија" се на врвот на топ листите во нејзината родна земја, Шведска. "Откривање" и "Lush Life" достигнаа врв во првите пет во Норвешка, Шведска, Холандија, Белгија и Данска, а во првите 10 во Франција.

Во октомври 2014 година, Ларсон го издаде нејзиниот деби студиски албум, 1, кој беше на врвот на Шведската албумска табела и беше сертифициран платина во својата татковина, достигнувајќи број 28 во Норвешка и број 33 во Данска.

Вториот албум на "Ларсон", "So Good", беше објавен во светот на 17 март 2017 година. Тоа беше нејзиниот прв албум објавен на меѓународно ниво и беше на врвот на шведскиот албум и достигна првите 10 во неколку земји, вклучувајќи ги Австралија, Нов Зеланд, Норвешка, Данска и Обединетото Кралство .

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

List of studio albums, with selected chart positions and certifications
Title Album details Peak chart positions Certifications
SWE

[1]

AUS

[2]

DEN

[3]

GER

[4]

NL

[5]

NOR

[6]

NZ

[7]

SWI

[8]

UK

[9]

US

[10]

1
 • Released: 1 October 2014
 • Label: Record Company TEN, Universal
 • Formats: CD, digital download
1 33 28
So Good
 • Released: 17 March 2017[12]
 • Label: Epic, Record Label TEN
 • Formats: CD, digital download
1 7 8 29 7 2 9 15 7 26
"—" denotes a recording that did not chart or was not released in that territory.

Продолжува да репродуцира[уреди | уреди извор]

Наслов Extended play детали
Воведување на
 • Објавени: 21 Јануари 2013[18]
 • Етикета: снимачка Компанија ДЕСЕТ, Универзална
 • Формат: Дигитален преземете
Дозволете Ми да Reintroduce Себе
 • Објавени: 5 Јули 2013[19]
 • Етикета: снимачка Компанија ДЕСЕТ, Универзална
 • Формат: Дигитален преземете
Најдеш
 • Објавен На: 16 Јануари 2015 Година[20]
 • Етикета: Еп, снимачка Компанија ДЕСЕТ
 • Формат: Дигитален преземете
The Remixes
 • Објавени: 18 Декември 2015 Година[21]
 • Етикета: Еп, снимачка Компанија ДЕСЕТ
 • Формат: Дигитален преземете
List of singles, with selected chart positions and certifications, showing year released and album name
Title Year Peak chart positions Certifications Album
SWE AUS DEN GER NLD NOR

[22]

NZ SWI UK US

[23]

"My Heart Will Go On"[24][25] 2008 7 Non-album single
"Uncover" 2013 1 3 1 8
 • GLF: 6× Platinum[26]
 • IFPI DEN: 3× Platinum[27]
 • IFPI NOR: Platinum[16]
Introducing[upper-alpha 1]
"She's Not Me" 21 1
"Bad Boys" 27 33
"Carry You Home" 2014 3
 • GLF: 2× Platinum[31]
"Rooftop" 6
"Weak Heart" 2015 53
"Lush Life" 1 4 2 4 3 2 8 3 3 75 So Good
"Never Forget You"

(with MNEK)

1 3 5 20 8 2 6 32 5 13
 • GLF: 5× Platinum[13]
 • ARIA: 4× Platinum[34]
 • BPI: Platinum[14]
 • BVMI: Gold[35]
 • IFPI DEN: Platinum[39]
 • IFPI NOR: 2× Platinum[16]
 • RIAA: 3× Platinum[37]
 • RMNZ: 2× Platinum[40]
"Ain't My Fault" 2016 1 17 15 16 29 8 19 43 13 76
"I Would Like" 4 16 23 56 28 23 19 55 2
"So Good"

(featuring Ty Dolla Sign)

2017 7 59 30 99 [upper-alpha 2] 27 [upper-alpha 3] 89 44
"Don't Let Me Be Yours" 36
"Only You"

(solo or featuring Nena)

5 39
"—" denotes a recording that did not chart or was not released in that territory.

Како избрана изведувач[уреди | уреди извор]

List of singles, with selected chart positions and certifications, showing year released and album name
Title Year Peak chart positions Certifications Album
SWE AUS DEN
GER NLD NOR NZ SWI UK US

Bub.
[49]

"Girls Like"

(Tinie Tempah featuring Zara Larsson)

2016 21 15 25 83 9 30 17 5
 • ARIA: Platinum
 • BPI: Platinum
 • IFPI DEN: Platinum[50]
 • IFPI NOR: Platinum
 • RMNZ: Gold[51]
Youth
"This One's for You"

(David Guetta featuring Zara Larsson)

3 67 11 1 6 4 1 16
 • BPI: Silver
 • BVMI: Gold
 • IFPI DEN: Gold[52]
 • IFPI NOR: 2× Platinum
 • IFPI SWI: Gold[53]
Non-album single
"Symphony"

(Clean Bandit featuring Zara Larsson)

2017 1 4 10 9 4 1 12 6 1 1
 • ARIA: 3× Platinum[54]
 • BPI: 2× Platinum
 • BVMI: Platinum
 • IFPI DEN: Platinum[55]
 • IFPI SWI: 2× Platinum[56]
 • RIAA: Gold
 • RMNZ: Platinum[57]
So Good
"—" denotes a recording that did not chart or was not released in that territory.

Други мапираа песни[уреди | уреди извор]

Список на други мапираа песни, со избраната шема позиции, покажува година објавен и албумот за името
Наслов Година Врвови Албум
SWE

[58]

Нов зеланд

Топлина.
[59]

"Тоа е Заврши" 2013 43 Воведување на
"Кога Световите Се Судираат" 26
"Под Мојата Нијанси" 45
"TG4M" 2017 19 6 Па Добро
"Еден Мисисипи" 26
"Не можам Да Падне во Љубов Без Тебе" 29
"Она Што Тие Велат" 31
"Погребот" 46
"Зајдисонце"

(featuring Wizkid)

51
"Направи Го Тоа Пари Девојка" 57

Други настапи[уреди | уреди извор]

Наслов Година Други уметник(s) Албум
"Anyplace, Насекаде, Во Секое Време" 2017 none NENA – Nichts versäumt
"Марија, Дали Сте Знаеле?" Star - Original Motion Picture Саундтракот[60]

Музички видеа[уреди | уреди извор]

List of music videos, showing year released and directors
Title Year Director(s) Ref.
As lead artist
"Under My Shades" 2013 Måns Nyman [61]
"She's Not Me (Pt. 1)" [62]
"She's Not Me (Pt. 2)" Unknown [63]
"Love Again" Zara Larsson [64]
"Bad Boys" Måns Nyman [65]
"Carry You Home" 2014 Emil Nava [66]
"Rooftop" Måns Nyman
"Weak Heart" David Soutar
"Uncover" 2015 A.V. Rockwell [67]
"Lush Life" Måns Nyman [68]
"Never Forget You"

(with MNEK)

Richard Paris Wilson [69]
"Lush Life" (alternate version) 2016 Mary Clerté [70]
"Ain't My Fault" Emil Nava [71]
"So Good"

(featuring Ty Dolla Sign)

2017 Sarah McColgan [72]
"Don't Let Me Be Yours" Daniel Kaufman [73]
As featured artist
"This One's for You"

(David Guetta featuring Zara Larsson)

2016 Hannah Lux Davis [74]
"Girls Like"

(Tinie Tempah featuring Zara Larsson)

Craig Moore [75]
"Symphony"

(Clean Bandit featuring Zara Larsson)

2017 Grace Chatto

Jack Patterson

[76]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Peaks in Sweden:
 2. „Discography Zara Larsson“. australian-charts.com. Hung Medien.
 3. „Discography Zara Larsson“. danishcharts.com. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2016-03-09. Посетено на 2018-02-21.
 4. „Discographie von Zara Larsson“ (германски). Offizielle Deutsche Charts. GfK Entertainment. Посетено на 20 January 2016.
 5. „Zara Larsson“ (англиски). Irish Recorded Music Association. Посетено на 20 February 2016.
 6. Zara Larsson peaks in Norway:
 7. „Discography Zara Larsson“. charts.org.nz Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2016-05-16. Посетено на 2018-02-21.
 8. „Discography Zara Larsson“. swisscharts.com. Hung Medien.
 9. „Zara Larsson“. Official Charts Company. Посетено на 20 January 2016.
 10. [[[:Предлошка:BillboardURLbyName]] „Zara Larsson – Chart history: Billboard 200“] Проверете ја вредноста |url= (help). Billboard. Посетено на 28 March 2017.
 11. „Veckolista Album – Vecka 32, 7 augusti 2015“ (шведски). Sverigetopplistan. Архивирано од изворникот на 2017-03-05. Посетено на 20 January 2016.
 12. „So Good by Zara Larsson on Apple Music“. Apple Inc. Посетено на 3 January 2017.
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3 „Sverigetopplistan – Sveriges Officiella Topplista“ (Enter "Zara Larsson" into the search box and press "Sök" to see the search results.) (шведски). Sverigetopplistan. Посетено на 27 January 2018.
 14. 14,0 14,1 14,2 14,3 14,4 Предлошка:Cite certification
 15. „Zara Larsson "So Good". IFPI Denmark. October 10, 2017. Посетено на October 17, 2017.
 16. 16,0 16,1 16,2 16,3 „Trofé“ (норвешки). IFPI Norway. Посетено на 24 January 2015.
 17. Предлошка:Cite certification
 18. „Introducing – EP av Zara Larsson“ (шведски). iTunes Store (SE). Архивирано од изворникот на 16 August 2013. Посетено на 26 April 2015.
 19. Universal Music Sweden (25 јуни 2013). "Zara Larsson – "She's Not Me"" (на sv). Соопштение за печат.  посет. 20 јануари 2016 гконс. 20 јануари 2016 г
 20. „Uncover – EP by Zara Larsson“. iTunes Store (AU). Посетено на 26 April 2015.
 21. „The Remixes – EP by Zara Larsson“. iTunes Store (NZ). Посетено на 13 June 2016.
 22. „VG-lista – Topp 20 Single uke 19, 2017“. VG-lista. Архивирано од изворникот на 2017-10-19. Посетено на 14 May 2017.
 23. [[[:Предлошка:BillboardURLbyName]] „Zara Larsson – Chart history: The Hot 100“] Проверете ја вредноста |url= (help). Billboard.
 24. „Zara* - My Heart Will Go On (CD) at Discogs“. Discogs. Посетено на 13 January 2017.
 25. „My Heart Will Go On - Single by Zara on Apple Music“. Apple Inc. Посетено на 6 March 2017.
 26. „Zara Larsson – Uncover“ (шведски). Sverigetopplistan. Посетено на 24 January 2015.
 27. „Zara Larsson – Uncover“ (дански). IFPI Denmark. 13 February 2014. Посетено на 20 January 2016.
 28. „1“ (шведски). Svensk mediedatabas. 2014. Посетено на 13 April 2017.
 29. „Sverigetopplistan – Sveriges Officiella Topplista“ (шведски). Sverigetopplistan. Посетено на 20 January 2016. Enter "Zara Larsson" into the search box and press "Sök" to see the search results. Look for "She's Not Me" and press "Visa" to see selected chart positions and certification awards.
 30. „Zara Larsson – Bad Boys“ (дански). IFPI Denmark. 13 February 2014. Посетено на 20 January 2016.
 31. „Zara Larsson – Carry You Home“ (шведски). Sverigetopplistan. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 24 January 2015.
 32. „Zara Larsson – Rooftop“ (шведски). Sverigetopplistan. Посетено на 24 January 2015.
 33. 33,0 33,1 „Veckolista Singlar – Vecka 40, 7 oktober 2016“ (шведски). Sverigetopplistan. Архивирано од изворникот на 2016-12-21. Посетено на 20 December 2016.
 34. 34,0 34,1 „ARIA Charts – Accreditations – 2016 Singles“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 20 December 2016.
 35. 35,0 35,1 35,2 Предлошка:Cite certification
 36. „Zara Larsson "Lush Life" (дански). IFPI Denmark. 4 January 2016. Посетено на 20 January 2016.
 37. 37,0 37,1 37,2 Предлошка:Cite certification
 38. Предлошка:Cite certification
 39. „Zara Larsson & Mnek "Never Forget You" (дански). IFPI Denmark. 22 December 2015. Посетено на 20 January 2016.
 40. Предлошка:Cite certification
 41. „ARIA Charts – Accreditations – 2017 Singles“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 13 July 2017.
 42. „Zara Larsson "Ain't My Fault" (дански). IFPI Denmark. 22 December 2016. Посетено на 22 December 2016.
 43. Предлошка:Cite certification
 44. „ARIA Australian Top 50 Singles“. Australian Recording Industry Association. 30 January 2017. Посетено на 28 January 2017.
 45. „Zara Larsson "I Would Like" (дански). IFPI Denmark. 28 February 2017. Посетено на 7 March 2017.
 46. Предлошка:Cite certification
 47. „Zara Larsson feat. Ty Dolla $ign - So Good“. dutchcharts.nl (холандски). Hung Medien. Посетено на 19 June 2017.
 48. „NZ Heatseekers Singles Chart“. Recorded Music NZ. 6 February 2017. Посетено на 3 February 2017.
 49. „Chart Search for Zara Larsson (Bubbling Under Hot 100 Singles)“. Billboard. Посетено на 27 June 2017.
 50. „Tinie Tempah Feat. Zara Larsson "Girls Like" (дански). IFPI Denmark. 2 May 2017. Посетено на 9 May 2017.
 51. Предлошка:Cite certification
 52. „David Guetta Feat. Zara Larsson "This One'S For You" (дански). IFPI Denmark. 16 August 2016. Посетено на 16 August 2016.
 53. Предлошка:Cite certification
 54. „ARIA Chart Watch #443“. auspOp. 21 October 2017. Посетено на 21 October 2017.
 55. „Clean Bandit Feat. Zara Larsson "Symphony" (дански). IFPI Denmark. 19 September 2017. Посетено на 26 September 2017.
 56. Предлошка:Cite certification
 57. Предлошка:Cite certification
 58. „Sverigetopplistan – Sveriges Officiella Topplista“. Sverigetopplistan. Посетено на 25 March 2017.
 59. „NZ Heatseekers Singles Chart“. Recorded Music NZ. 27 March 2017. Посетено на 24 March 2017.
 60. „The Star - Original Motion Picture Soundtrack“. Amazon Music. Посетено на 24 October 2017.
 61. „Zara Larsson“. IMVDb. Посетено на 20 January 2016.
 62. „Zara Larsson _ She's not Me (music video)“. Vimeo. 28 March 2013. Посетено на 20 January 2016.
 63. „Zara Larsson – She's Not Me (Pt.2)“. YouTube. 17 June 2013. Посетено на 24 February 2017.
 64. „Zara Larsson – Love Again“. YouTube. 27 June 2013. Посетено на 24 February 2017.
 65. „Zara Larsson – Bad Boys (Official Video)“. YouTube. 29 October 2013. Посетено на 20 January 2016.
 66. „Zara Larsson – Carry You Home (Official Music Video)“. YouTube. 13 May 2014. Посетено на 20 January 2016.
 67. Gottlieb, Steven (22 January 2015). „Zara Larsson "Uncover" (A.V. Rockwell, dir.)“. VideoStatic. Посетено на 20 January 2016.
 68. „Lush Life – Zara Larsson“. Vevo. 1 July 2015. Посетено на 20 January 2016.
 69. Gottlieb, Steven (22 September 2015). „MNEK & Zara Larsson "Never Forget You" (Richard Paris Wilson, dir.)“. VideoStatic. Посетено на 20 January 2016.
 70. Knight, David (12 July 2016). „Zara Larsson 'Lush Life' by Mary Clerté“. Promo News. Архивирано од изворникот на 2017-03-09. Посетено на 20 December 2016.
 71. Gottlieb, Steven (3 October 2016). „Zara Larsson "Ain't My Fault" (Emil Nava, dir.)“. VideoStatic. Посетено на 20 December 2016.
 72. Wass, Mike (3 February 2017). „Zara Larsson Is A Golden Goddess In Her "So Good" Video“. Idolator. Посетено на 18 March 2017.
 73. Apaza, Kevin (12 May 2017). „Zara Larsson's "Don't Let Me Be Yours" Music Video Gets Mixed Reviews: Watch The Premiere!“. Directlyrics. Посетено на 21 May 2017.
 74. Gottlieb, Steven (17 June 2016). „David Guetta "This One's For You" (Hannah Lux Davis, dir.)“. VideoStatic. Посетено на 20 December 2016.
 75. Baxter, Richaed (25 February 2016). „New Single/Video Premiere: Tinie Tempah ft. Zara Larsson – 'Girls Like'. popologynow.com. Архивирано од изворникот на 2017-02-25. Посетено на 24 February 2017.
 76. „Clean Bandit - Symphony feat. Zara Larsson [Official Video]“. YouTube. 17 March 2017. Посетено на 30 March 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „upper-alpha“, но нема соодветна ознака <references group="upper-alpha"/>.