Дир Ен Греј

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дир Ен Греј е јапонски хеви метал бенд формиран во февруари 1997 година[1] и моментално е во договор со Firewall Div., под-дивизија на Free-Will. Со постојана постава на гитаристи Каору и Ди, вокалистот Кјо, тапанарот Шинја и басистот Тошија, имаат објавено единаесет целосни албуми. Бројните стилски промени го направија жанрот на нивната музика тешка за одредување, иако генерално се смета дека е форма на метал. Првично како визуелен кеи бенд, членовите подоцна се одлучија за посуптилна облека,[2] но продолжија да одржуваат драматична слика на сцената.

Историја[уреди | уреди извор]

1997–1999: Рана кариера[уреди | уреди извор]

На Дир Ен Греј му претходел независниот рок бенд Ла:Сади, кој го сочинувале четири членови на Дир Ен Греј пред да се распадне.[3][4]..Ла:Сади се распаднал поради судар на мислења помеѓу лидерот и басистот Кисаки кој не сакал да дебитира бидејќи сметал дека било прерано, но гитаристот Каору верувал дека тие се подготвени за тоа. Откако се разделиле со Кисаки, членовите Каору, Кјо, Ди и Шиња го регрутираат басистот Тошија и се регрупираа како нов бенд. Откако исвириле едно шоу како група кој ги свирела песните на бендот Kuroyume наречена DEATHMASK во клубот за жива музика Nagano J на 24 јануари, тие официјално го формирале бендот „Dir en grey“ на 2 февруари 1997 година.[5]

Името на бендот е комбинација од германскиот збор „dir“, францускиот „en“ и англискиот збор „grey“ и се сметаше дека значи "Grey Silver Coin" (灰色の銀貨, Haiiro no Ginka);[6] Јапонскиот превод се користел како име на списанието на нивниот фан-клуб. Сакале да пренесат музичка слика која не е ниту црна ниту бела, па избрале сиво. Во едно рано интервју,[6] вокалистот Кјо објаснл дека го знаел името пред да се формира бендот. За време на WOWOW Special во 2020 година, Каору елаборирал дека името го земале од друг бенд кој бил познат во тоа време.. Тој бенд бил Lareine, кој издал песна наречена „Dir en grey“ во 1995 година. Песната започнува со линијата灰色のあなたに dir en gray , со тоа што латинскиот дел е правилен превод на јапонскиот дел. И двете значат „на тебе во сиво“. Во едно подоцнежно интервју, Каору објаснил дека „во времето кога го избравме името на бендот, тоа имаше одредено значење, но во моментов не го изразува бендот, така што не значи ништо конкретно. Го избравме името на бендот затоа што звучеше правилно, а исто така одразува слика што веројатно не постои на друго место.“[7]

Тие го издадоа своето прво EP, Missa, неколку месеци подоцна и го привлекоа вниманието на мејнстрим во 1998 година, влегувајќи во првите десет на музичките листи на Орикон со песните „Jealous“ и „-I'll-“ кои сè уште независни ги произведуваат. [8] [9] Пет следни синглови, аранжирани и продуцирани од ко-основачот на X Japan, Јошики Хајаши, беа објавени во првата половина на 1999 година. Следуваше првата целосна плоча на бендот, Gauze . Едно од емисиите за поддршка на албумот (снимен во салата Осака-џо ) подоцна ќе стане првиот од неколкуте концерти во живо што ќе бидат објавени на VHS и DVD .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Konstantinos (2018-04-08). „A Brief History Of Dir en grey“. Medium (англиски). Посетено на 2021-01-11.
  2. Brannigan, Paul (2008-11-19), „The Perfect Stranger“, Kerrang!: 42–43, Архивирано од изворникот на January 16, 2009
  3. „Dir En Grey“. Spirit of Metal. Посетено на 2009-06-14.
  4. Cage (2009-06-11). „Dir En Grey“. Jame World. Архивирано од изворникот на September 5, 2017. Посетено на June 14, 2009.
  5. „All about Dir En Grey“, Yarouze, TJ Mook: 23, 1999-10-02, ISBN 978-4-7966-1613-3
  6. 6,0 6,1 Apres Guerre #19 (March 1997)
  7. Празен навод (help)
  8. „Marrow of a Bone > Review by Thom Jurek“. Allmusic.
  9. „Single chart positions“. oricon.co.jp. Посетено на 2007-08-07.