Дирк Орлишхаусен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дирк Орлишхаусен
Лични податоци
Полно име Dirk Orlishausen
Висина &100000000000001970000001,97 м
Положба Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Ханза Росток
Број 28


* Настапи (Голови)

Дирк Орлишхаусен (роден на 15 август 1982) е германски фудбалски голман, [1] кој игра за Ханза Росток, каде што, исто така, работи како тренер на голманите.

Кариера[уреди | уреди извор]

Ја започнал својата сениорска кариера во клубот на неговиот роден град ФК Земерда,каде што играл до сезоната 2005-06 пред да се префрли во ФК Рот-Вајс Ерфурт. По единаесет натпревари на клупата, Орлишаусен го презеде местото на Михаел Ратајчак како прв голман и играл во 26 натпревари во својата прва сезона и останал како прв избор за голман во клубот, додека не се приклучил на Карлсруе во летото 2011 година.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Во мај 2018 година, Ханза Росток објавила дека Орлишхаусен го потпишал 3 годишниот довор за да настапува за нивниот тим. Орлишуасен требало да биде тренер на голманите на тимот, а исто така да биде и третиот голман на тимот. Тој веќе имал дозвола за голмански тренер.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]