Дипломатика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Насловна страна на De re diplomatica на Жан Мобијон (1681)

Дипломатика се занимава со проучување и откривање на фалсификатите на службените документи и други материјали.