Дипика Падуконе

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дипика Падуконе - родена на 5 јануари 1986 година е индиска актерка која претежно работи во хинди филмови. Таа е една од најплатените актерки во Индија, а нејзините признанија вклучуваат три награди Filmfare. Таа се појавува во списоците на најпопуларните личности во нацијата; Тајм ја прогласи за една од 100-те највлијателни луѓе во светот во 2018 година и и ја додели наградата TIME100 Impact во 2022 година.

Падуконе, ќерката на бадминтонистот Пракаш Падуконе, е родена во Копенхаген и израсната во Бангалор . Како тинејџерка, таа играла бадминтон на првенствата на национално ниво, но ја напушти кариерата во спортот за да стане моден модел. Наскоро таа доби понуди за филмски улоги и го имаше своето актерско деби во 2006 година како насловен лик на канадскиот филм Ајшварија. Падуконе потоа играла двојна улога наспроти Шах Рук Кан во нејзиното прво боливудско издание, романсата Ом Шанти Ом (2007), која и ја донесе наградата Filmfare за најдобар женски дебитант. Падуконе доби пофалби за нејзината главна улога во романсата Love Aaj Kal (2009), но ова било проследено со кратко назадување.

Романтичната комедија „Коктел“ (2012) означи пресвртница во нејзината кариера, а таа постигна дополнителен успех со главните улоги во романтичните комедии „Је Џавани Хаи Дивани“ и „Ченаи експрес“ (и двете 2013 година), грабежната комедија „Среќна Нова Година“ (2014 година), Санџај Периодните драми на Леела Бансали Баџирао Мастани (2015) и Падмаават (2018) и холивудскиот акционен филм ХХХ: Враќањето на Ксандер Кејџ (2017). Таа, исто така, доби признание од критиката за играње лик заснован на Јулија во трагичната романса на Бансали , Голион Ки Рааслиела Рам-Лила (2013) и тврдоглава ќерка во комедијата-драма Пику (2015), освојувајќи две награди Filmfare за најдобра актерка. По кратка пауза и две комерцијално неуспешни продукции под нејзината сопствена компанија Ka Productions, Падуконе глуми во нејзиниот индиски филм со најголема заработка, Pathaan (2023).

Падуконе е роден на 5 јануари 1986 година во Копенхаген, Данска, од родители кои зборуваат Конкани.[1][2][3] Нејзиниот татко, Пракаш Падуконе, бил поранешен професионален играч на бадминтон, а нејзината мајка, Уџала, била туристичка агентка. Нејзината помлада сестра Аниша е играч на голф.[4] Нејзиниот дедо Рамеш, по татко, бил секретар на Здружението за бадминтон во Мајсор.[5] Семејството се преселило во Бангалор, Индија кога Падукон имала една година. Се школувала во средното училиште Софија во Бангалор и го завршила предуниверзитетското образование на колеџот Маунт Кармел .[6] Таа потоа се запишала на Националниот отворен универзитет Индира Ганди за диплома за уметности по социологија, но се откажала поради конфликти со распоредот со нејзината манекенска кариера.[7]

Падуконе изјави дека била социјално незгодна како дете и дека немала многу пријатели. Фокусот на нејзиниот живот бил бадминтонот, кој го играше натпреварувачки од млада возраст. Опишувајќи ја нејзината секојдневна рутина во едно интервју во 2012 година, Падуконе рече: „Би се разбудила во пет наутро, би одела на физички тренинг, одев на училиште, повторно ќе одев да играм бадминтон, ќе ја завршев домашната задача и ќе заспијам“. Падуконе продолжи да ја следи кариерата во бадминтон во текот на нејзините училишни години и го играше овој спорт на првенства на национално ниво.Таа, исто така, играше бејзбол на неколку турнири на државно ниво. Додека се концентрирала на своето образование и спортска кариера, Падуконе работела и како дете модел, а првпат се појави во неколку рекламни кампањи на осумгодишна возраст.[8] Во десетто одделение го променила фокусот и решила да стане модел. Таа подоцна објасни: „Сфатив дека ја играв играта само затоа што таа се одвиваше во семејството. Така, го прашав татко ми дали можам да се откажам од играта и тој воопшто не беше вознемирен.“ [9] Во 2004 година, таа започна кариера со полно работно време како модел под менторство на Прасад Бидапа .[9][10]

Падуконе наскоро почнала да добива понуди за филмски улоги.[11] Верувајќи дека е премногу неискусна како актерка, таа се запишала на курс во филмската академија на Анупам Кер.[12] По многу медиумски шпекулации, режисерот Фарах Кан, кој ја забележа во спотот на Решамија, донесе одлука да ја избере за улога во нејзиниот претстоен филм, тогаш наречен Среќна Нова Година .[13][14] Родрикс, исто така, зема заслуга што ѝ помогна да ја добие улогата. Кан бараше модел за да глуми во филмот и стапил во контакт со Малаика Арора. Родрикс, за која Падукон тогаш се занимавала со моделирање приближно две години, ја препорача на Арора, негова блиска пријателка, која пак ја препорача на Кан.[15]

Филмски пробив и борби во кариерата (2006–2011)[уреди | уреди извор]

Падуконе го имаше своето актерско деби со Ајшварија (2006), канадски филм во режија на Индраџит Ланкеш.[16] Романтичната комедија била римејк на телугускиот филм Манмадхуду, а таа била избрана за насловната улога наспроти актерот Упендра. Филмот се покажа како комерцијален успех.[17] RG Vijayasarathy од Rediff.com била благодарна за присуството на екранот на Падуконе, но додаде дека „таа треба да работи на нејзините емотивни сцени“.[18] До крајот на 2006 година, среќната нова година на Фарах Кан била одложена, а Кан наместо тоа, го отфрли Падуконе за мелодрамата Ом Шанти Ом (2007).[19] Поставен на позадината на филмската индустрија на Хинди, филмот ја раскажува приказната за актер кој се бори кој се реинкарнира за да се одмазди за смртта на филмска ѕвезда. Шах Рук Кан глумеше како главна улога, а Падуконе играше во двојни улоги на ѕвезда во 1970-тите, а подоцна и на аспиративна актерка.[20] Како подготовка, Падуконе гледаше неколку филмови на актерките Хелен и Хема Малини за да го проучи нивниот говор на телото.[21] Нејзиниот глас бил синхронизиран од гласовниот уметник Мона Гош Шети .[22] За една од песните во филмот, „Dhoom Taana“, Падуконе се базираше на индискиот класичен танц, а според Дорлинг Киндерсли, „го месмеризираше публиката“ користејќи хаста мудра (гестикулации со рацете).[23] Om Shanti Om се појави како хинди филм со најголема заработка на годината, со глобален приход од ₹₹. Таран Адарш од забавниот портал Боливуд Хунгама мислеше дека има „се што е потребно за да биде врвна ѕвезда“, и била наградена со наградата за најдобар женски дебитант на Filmfare и ја доби својата прва награда Filmfare за номинација за најдобра актерка.[24][25] Боливуд Хунгама објави дека успехот на Ом Шанти Ом се покажа како пробив за неа.[26]

Deepika Padukone is sitting on a chair and smiling at the camera
Падуконе на промотивен настан за Лафангеј Париндеј во 2010 година

Падуконе потоа играла еден од љубовните интереси на ѕвездата Ранбир Капур во романтичната комедија на Сидарт Ананд Бахна Ае Хасеено (2008). Филмот бил финансиски успех,[27] но Намрата Џоши од Outlook ја отфрли нејзината изведба како „налик на манекен и со потполно недостиг на оган и зинг“.[28] Нејзиното прво издание од 2009 година дојде заедно со Акшај Кумар во кунг фу комедијата Чанди Чок во Кина, во која таа ги толкуваше двојните улоги на индиско-кинеските сестри близначки. Продуциран од Warner Bros., тој имаше едно од најшироките меѓународни изданија дадени на индиски филм.[29] Падуконе научила џуџутсу и изведувала свои акробации.[30][31] И покрај возбудата, Chandni Chowk To China бил финансиски неуспех, не успевајќи да ги врати своите ₹₹ буџет.[32][33] Таа се појави заедно со Саиф Али Кан во романтичната драма Love Aaj Kal од писателот и режисер Имтиаз Али . Филмот ја документираше променливата вредност на односите меѓу младите и го натера Падуконе да ја игра улогата на Мера Пандит, жена во кариера со силна глава. Со светска заработка од ₹₹, Love Aaj Kal се покажа како трет хинди филм со најголема заработка во 2009 година .[34] Анируда Гуха од Daily News and Analysis рече дека Падуконе го „испорачува најдоброто од нејзините четири изведби досега“, а таа била наградена со уште една номинација за најдобра актерка на Filmfare.[35][36]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Biography: Deepika Padukone“. Hindustan Times. 23 July 2012. Архивирано од изворникот на 31 December 2014. Посетено на 6 August 2013.
 2. Gupta, Priya (8 April 2014). „I don't have an issue marrying an actor: Deepika Padukone“. The Times of India. Times News Network. Архивирано од изворникот на 5 February 2020. Посетено на 29 August 2020.
 3. Baksi, Dibyojyoti (13 June 2013). „Shah Rukh Khan made Deepika Padukone learn Tamil“. Hindustan Times. Архивирано од изворникот на 4 March 2016. Посетено на 18 August 2013.
 4. Kaura, Neha (11 June 2012). „Deepika's link-ups don't bother us, says sister“. The Times of India. Архивирано од изворникот на 16 June 2012. Посетено на 2 July 2013.
 5. „An exciting tournament“. The Hindu. 5 January 2006. Архивирано од изворникот на 7 November 2017. Посетено на 3 August 2015.
 6. „Just How educated are our Bollywood heroines?: Deepika Padukone“. Rediff.com. Архивирано од изворникот на 5 August 2013. Посетено на 6 August 2013.
 7. „Deepika Padukone has not put studies on back-burner“. The Times of India. 30 December 2007. Архивирано од изворникот на 18 July 2015. Посетено на 6 August 2013.
 8. „The long and short of the ramp“. The Hindu. 11 August 2004. Архивирано од изворникот на 11 September 2018. Посетено на 3 August 2013.
 9. 9,0 9,1 Chowdary, Asha (13 April 2004). „Smash hit on the ramp“. The Times of India. Архивирано од изворникот на 25 October 2012. Посетено на 3 August 2013.
 10. Malani, Gaurav (7 December 2011). „Deepika Padukone not a part of race“. The Times of India. Архивирано од изворникот на 7 November 2017. Посетено на 3 August 2013.

  Saran, Rhea. „Venus Rising?“. Verve. Архивирано од изворникот на 18 October 2013. Посетено на 7 August 2013.
 11. „The hottest heroine in Kannada cinema“. Rediff.com. 24 August 2006. Архивирано од изворникот на 28 September 2013. Посетено на 6 August 2013.
 12. „On course: Deepika Padukone joins Anupam Kher's Film Academy“. India Today. 11 July 2005. Архивирано од изворникот на 28 September 2013. Посетено на 6 August 2013.
 13. Gupta, Priya (13 October 2012). „Ranbir and I are still friends: Deepika Padukone“. The Times of India. Архивирано од изворникот на 14 October 2012. Посетено на 29 August 2013.
 14. „13 Years Of Om Shanti Om: Deepika Padukone Gets Nostalgic. Here's What She Did“. NDTV.com. Архивирано од изворникот на 20 January 2021. Посетено на 22 August 2021.
 15. „Throwback Thursday: Did you know Malaika Arora helped Deepika Padukone bag her first film Om Shanti Om?“. India Today. 7 September 2017. Архивирано од изворникот на 12 October 2020. Посетено на 22 May 2019.
 16. Vijayasarathy, R.G. (14 March 2006). „Meet Deepika Padukone“. Rediff.com. Архивирано од изворникот на 23 October 2013. Посетено на 6 August 2013.
 17. Kumar, S.S (29 September 2006). „Ramya in a rush“. The Hindu. Архивирано од изворникот на 7 November 2017. Посетено на 3 August 2013.
 18. Vijayasarathy, R.G. (15 September 2006). „Deepika's Aishwarya is a must watch“. Rediff.com. Архивирано од изворникот на 23 October 2013. Посетено на 3 August 2013.
 19. 'I was pulling SRK's hair out!'. Rediff.com. 10 December 2007. Архивирано од изворникот на 28 September 2013. Посетено на 6 August 2013.
 20. Ray, Sarit (2 November 2007). „I'm a shy person: Deepika“. The Times of India. Архивирано од изворникот на 28 September 2013. Посетено на 3 August 2013.
 21. Thakur, Shweta (17 November 2007). „I saw Hema Malini films for '70s look: Deepika“. Hindustan Times. Архивирано од изворникот на 30 January 2016. Посетено на 10 August 2013.
 22. „Why is Deepika's Hindi in Kochadaiiyaan dubbed?“. The Times of India. 2 January 2013. Архивирано од изворникот на 5 January 2014. Посетено на 3 January 2013.
 23. The Book of Dance. Dorling Kindersley Limited. 3 September 2012. стр. 113. ISBN 978-1-4093-2237-5. Архивирано од изворникот на 13 October 2013.
 24. Adarsh, Taran (7 November 2007). „Movie Review: Om Shanti Om“. Bollywood Hungama. Архивирано од изворникот на 28 September 2013. Посетено на 18 December 2007.
 25. „Top heroines of Bollywood“. India Today. 10 May 2013. Архивирано од изворникот на 28 September 2013. Посетено на 19 July 2013.
 26. Tuteja, Joginder (2 August 2013). „Exploring the Box Office journey of Deepika Padukone – Part 1“. Bollywood Hungama. Архивирано од изворникот на 3 August 2013. Посетено на 10 August 2013.
 27. „Bachna Ae Haseeno scores at box office“. Rediff.com. Архивирано од изворникот на 17 May 2015. Посетено на 20 April 2013.
 28. Joshi, Namrata (1 September 2008). „Movie Review: Bachna Ae Haseeno“. Outlook. Архивирано од изворникот на 27 September 2013. Посетено на 19 July 2013.
 29. Anderson, Jason (16 January 2009). „Chandni Chowk to China: Kung fusion hustle“. Toronto Star. Архивирано од изворникот на 12 October 2013. Посетено на 6 August 2013.
 30. „Deepika's unbelievable stunt!“. Rediff.com. 26 November 2008. Архивирано од изворникот на 11 June 2014. Посетено на 3 September 2013.
 31. Lalwani, Vickeya (15 March 2008). „Yes, I'm dating Ranbir: Deepika“. The Times of India. Архивирано од изворникот на 12 October 2013. Посетено на 3 September 2013.
 32. „Top Lifetime Grossers Worldwide (US $)“. Box Office India. Архивирано од изворникот на 2 June 2013. Посетено на 11 November 2010.
 33. Sharma, Amit; Verma Ambwani, Meenakshi (20 January 2009). „Chandni Chowk to China crosses Rs 33 cr at local box office“. The Economic Times. Архивирано од изворникот на 5 March 2016. Посетено на 6 August 2013.
 34. „Top All Time Worldwide Grossers Updated“. Box Office India. 11 May 2012. Архивирано од изворникот на 5 November 2013. Посетено на 13 October 2013.
 35. Guha, Aniruddha (31 July 2009). „Review: Love Aaj Kal is the perfect date movie“. Daily News and Analysis. Архивирано од изворникот на 6 January 2014. Посетено на 16 July 2013.
 36. „Nominations for 55th Idea Filmfare Awards 2009“. Bollywood Hungama. Архивирано од изворникот на 20 October 2014. Посетено на 27 April 2011.