Дипенау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дипенау
Duepenau - Theesdoerp2.jpg
Дипенау во Тесдорф
Место Хамбург и Шлезвиг-Холштајн, Германија
Извор во Хамбург-Осдорф
53°34′15″ СГШ; 9°50′07″ ИГД / 53.570777° СГШ; 9.83539° ИГД / 53.570777; 9.83539Координати: 53°34′15″ СГШ; 9°50′07″ ИГД / 53.570777° СГШ; 9.83539° ИГД / 53.570777; 9.83539
Утока помеѓу Пинеберг-Тесдорф и Релинген во Миленау
53°38′50″ СГШ; 9°49′42″ ИГД / 53.647302° СГШ; 9.828455° ИГД / 53.647302; 9.828455
Слив Елба
Одлив Миленау → Пинау → Елба → Северно Море

Дипенау (германски: Düpenau) — поток во сојузните покраини Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. Извира во Хамбург-Осдорф, по што неколку стотина метри се наоѓа на границата со Изерброк, потоа тече кон север.

Откако ќе го помине езерото Хелмут Шак, преминува во градот Шенефелд. Во понатамошниот тек на север поминува низ општината Халстенбек, за да се влие во Миленау, кај Пинеберг, источно од местото Тесдорф.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]