Дион Бартон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дион Бартон
Deon-Burton-SWFC.jpg
Лични податоци
Роден на 25 октомври 1976 (1976-10-25) (45 г.)
Роден во Рединг, Англија
Држава Јамајка Јамајка
Висина &100000000000001750000001,75 м
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Повлекување 2016 (39 г.)
Младинска кариера
Портсмут Портсмут
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994-1997 Портсмут Портсмут 62 (10)
1996-1997Кардиф Сити Кардиф Сити 5 (2)
1997-2002 Дарби Каунти Дарби Каунти 125 (25)
1998Барнсли Барнсли 3 (0)
2002Стоук Сити Стоук Сити 12 (2)
2002-2004 Портсмут Портсмут 16 (4)
2003Волсол Волсол 3 (0)
2003Свиндон Таун Свиндон Таун 4 (1)
2004-2005 Брентфорд Брентфорд 40 (10)
2005-2006 Ротерам Јунајтед Ротерам Јунајтед 24 (12)
2006-2008 Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј 116 (24)
2008-2010 Чарлтон Чарлтон 59 (18)
2010-2012 Габала Габала 49 (15)
2012-2013 Џилингем Џилингем 40 (12)
2013-2015 Сканторп Јунајтед Сканторп Јунајтед 34 (6)
2014Јорк Сити Јорк Сити 1 (0)
2015 Истли Истли 12 (2)
2015 Брекли Таун Брекли Таун 4 (0)
2015-2016 Ворчестер Сити Ворчестер Сити 23 (5)
Репрезентација
1997-2009 Јамајка Јамајка 62 (13)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Дион Џон Бартон (роден на 25 октомври 1976 година во Рединг, Англија) — јамајкански поранешен фудбалер, напаѓач.

Речиси целата своја кариера Бартон ја поминал во англиските фудбалски лиги играјќи за голем број различни клубови, со исклучок на две сезони (2010-2012) во кој играл за екипата на Габала во азербејџанското првенство.

За јамајската репрезентација настапувал во периодот 1997-2009, забележувајќи 62 настапи и 13 голови. Тој исто така бил во составот на репрезентацијата за Светското првенство 1998 во Франција.

Титули[уреди | уреди извор]

Англија Портсмут[уреди | уреди извор]

Англија Џилингем[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]