Дионисиј Катон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Incipit liber Cathonis in vulgares, 1475

Дионисиј Катон (латински: Dionysius Cato) - римски писател од 3 или 4 век п.н.е., автор на збирка со морални поуки, секоја составена од два хексаметра. Во средниот век, оваа книга служела како главен учебник по граматика, поетика и етика.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 139.