Прејди на содржината

Дина: Втор дел

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Дина: Втор дел“
Плакатот на македонски јазик
РежисерДени Вилнев
Продуцент
  • Мери Парент
  • Кејл Бојтер
  • Патрик Макормик
  • Тања Лапоен
  • Дени Вилнев
Главни улоги
МузикаХанс Цимер
КинематографијаГрег Фрејзер
МонтажаЏо Вокерr
Студио
ДистрибутерWarner Bros. Pictures
Премиера1 март 2024 г. (САД)
29 февруари 2024 г. (Македонија)
Времетраење166 минути[1]
Земја САД
Јазик
Буџет190 милиони долари[2]
Бруто заработка711,8 милиони долари
ПретходенДина

Дина: Втор дел (англиски: Dune: Part Two) — епски научнофантастичен филм од 2024 г. заснован на романот „Дина“ на Френк Херберт. Тоа е продолжение на филмот „Дина“ (2021) и дел од истоимената медиумска франшиза. Режисер на филмот е Дени Вилнев, а сосценарист е Џон Спејтс. Главните улоги ги толкуваат Тимоти Шаламе, Зендеја, Ребека Фергусон, Хавиер Бардем, Џош Бролин, Дејв Батиста, Стелан Скарсгорд.[3][4]

Премиерата на филмот во САД била на 1 март 2024 г., а во Македонија на 29 февруари 2024 г.[5]

Содржина

[уреди | уреди извор]

Пол Атреид се обединува со Чани и Слободните (Фремени) додека бара одмазда против заговорниците што го уништиле неговото семејство.[5]

Глумец Улога
Тимоти Шаламе Пол Атреид
Зендеја Чани
  1. Mullor, Mireia (March 1, 2024). „How long is Dune: Part Two? Here's the confirmed runtime of the movie“. Digital Spy. Архивирано од изворникот March 1, 2024. Посетено на March 1, 2024.
  2. Rubin, Rebecca (February 20, 2024). 'Dune 2' Aims for Blockbuster Glory: How a Strike Delay, Imax and 'Oppenheimer' Success Can Boost Denis Villeneuve's Sequel“. Variety. Архивирано од изворникот February 20, 2024. Посетено на February 21, 2024.
  3. Vilkomerson, Sara (February 1, 2017). „Denis Villeneuve officially set to direct Dune reboot“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот January 31, 2019. Посетено на February 15, 2019.
  4. Bui, Hoai-Tran (March 9, 2018). „At Least Two Dune Films Are Being Planned by Denis Villeneuve“. /Film. Архивирано од изворникот May 22, 2018. Посетено на May 21, 2018.
  5. 5,0 5,1 „Дина: Втор дел“. Посетено на 2024-06-16.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]