Династија Котроманиќи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Котроманиќи
Kotromanići
Котроманићи
Coat of arms of Kingdom of Bosnia.svg
Земја Босна
Титули бан, крал
Основач Пријезда I
Последен владетел Стефан Томашевиќ
Година на основање 12 век
Распад 1463
Националност Босанци

Котроманиќите биле кралско владеачко семејство на Босна и околните земји. Тие од 13 век владееле како банови кога во 1377 државата станала кралство. Тие владееле со кралството до доаѓањето на Турците и припојувањето на Босна кон Отоманската империја во 1463 година.

Членови

Банови на Босна

Кралеви на Босна

Поврзано