Димче Стефановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Димче Стефановски
Роден 1921
Битола
Починал 1978
Скопје
Познат по улогите во:
Смилевскиот конгрес
Мис Стон
Планината на гневот
Занимање глумец
Роднини Ацо Стефановски (брат)
Деца Благоја Стефановски (син)

Димче Стефановски (р. Битола, 1921 - Скопје, 1978) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Од 1944 година, од самото основање е член на Битолски народен театар, каде останува до неговата прерана смрт.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1955 Волча ноќ ТВ-филм
1958 Мис Стон ТВ-филм
1967 Македонска крвава свадба ТВ-филм
1968 Планината на гневот ТВ-филм
1970 Цената на градот ТВ-филм Заложник 1
1971 Македонскиот дел од пеколот ТВ-филм
1972 Табакерата ТВ-филм
1973 Смилевскиот конгрес ТВ-филм

Надворешни врски[уреди | уреди извор]