Димче Маленко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Димче Маленко
Роден/а21 септември 1919
Македонија Охрид, Македонија
Починат/а6 април 1990
Македонија Охрид, Македонија
ЗанимањеПисател

Димче Маленко — поет, раскажувач и драмски автор.[1] Роден е во Охрид на 21 септември 1919 година. Починал во Охрид на 6 април 1990 година. Завршил Филолошки факултет во Скопје. Бил член на Литературниот кружок во Охрид (1943-1944). Член на ДПМ од 1972 година.[2]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Слободољубиви човекољубци (роман, 1972)
  • Паркот на Јоновци (раскази, 1973)
  • Маченици (поезија, 1983)
  • Вознемирен водосвод (роман, 1995)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 146.
  2. Маринела Јовановиќ, Нада Филева: „Мал охридски литературно-научен лексикон“, Охрид, 2002