Димо Гавровски - Кара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Димо Гавровски - Кара — македонски првоборец. Роден е во Тетово во 1921 година. Бил член на КПЈ и на МК на КПЈ во Тетово (1941), член на Окружниот (1942) и на Обласниот комитет на КПЈ за територијата на Македонија под италијанска окупација (1943), одговорен за Кичевскиот регион. Загинал во борба со балистите во гостиварско во 1944 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Тетово и Тетовско во НОБ, 1941–1944, Тетово, 1991.