Димодок (дијалог)

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Димодок (грчки: Δημόδοκος) ― дело за кое се тврди дека е еден од дијалозите на Платон. Дијалогот е сочуван и бил вклучен во изданието на Стефан (Анри Естјен) објавено во Женева во 1578 година. Сега е општо признаено дека е измислица од доцен софист или реторичар, веројатно подоцна од средината на четвртиот век п.н.е.[1]

Се чини дека е комбинација од две посебни дела. Првиот дел е монолог (кој се однесува на Димодок), кој се расправа против збирното одлучување. Потоа следи трилогија од дијалози (со анонимни учесници) кои покренуваат три елементи на сомнеж против здравиот разум.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 John Madison Cooper, D. S. Hutchinson, (1997), Plato, Complete works, page 1699. Hackett Publishing.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]