Димитриј Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Димитриј Константинополски
Патријарх на Константинопол
Црква Црква на Константинопол
Од 2 ноември 1991
До во служба
Претходник Атенагора Константинополски
Наследник Патријарх Вартоломеј I
Лични податоци
Родено име Деметриос I
Роден 8 септември 1914
Истанбул, Турција
Починал 2 октомври 1991
Истанбул, Турција
Националност Грк
Деноминација Православие
Седиште Цариградска патријаршија, Фенер, Истанбул, Турција
Занимање Патријарх
Професија Теолог

Димитриј Константинополски, роден како Димитрос Пападопулос (8 септември 1914 во Истанбул- 2 октомври 1991 во Истанбул) бил патријарх на Константинопол во периодот од 16 јули 1972 до 2 октомври 1991 година. Пред да стане патријарх, тој бил метрополит на Имброс.

На 30 ноември 1979 година, тој го означил почетокот на богословскиот дијалог помеѓу Православната и Римокатоличката црква, на чие чело во тоа време се наоѓал Јован Павле II. Во текот на 1987 година престојувал во Ватикан, каде бил примен од страна на Јован Павле II. Во базиликата Свети Петар, патријарсите на т.н. исток и запад го рецитирале на грчки јазик, Никејскиот симбол на верата.