Димитриос Константопулос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Димитриос Константопулос
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος
Лични податоци
Роден на 29 ноември 1978
Роден во Солун, Грција
Висина  м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Керкира
Број 23
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996–2000 ФК Каламата 14 (0)
2000–2001 ФК Егалео 10 (0)
2001–2002 Kalamata 0 (0)
2002–2003 ФК Фаренси 0 (0)
2003–2007 Hartlepool United 117 (0)
2007–2010 ФК Ковентри Сити 24 (0)
2008ФК Нотингем Форест (позајмица) 0 (0)
2008–2009ФК Свонси (позајмица) 4 (0)
2009ФК Свонси (позајмица) 0 (0)
2009ФК Кардиф (позајмица) 6 (0)
2011– ФК Керкира 10 (0)
ФК АЕК Атина
Репрезентација
1998–1999 до 21 година 9 (0)
2010- Грција 0 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 16 ноември 2010 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 09:21, 25 февруари 2008 (UTC)
Константопулос игра за Мидлсброу во 2014 година

Димитриос Константопулос (грчки: Δημήτρης Κωνσταντόπουλος) (роден на 29 ноември 1978 во Солун) — грчки фудбалер, моментално настапува за екипата на ФК АЕК Атина. Тој игра на позиција голман.