Димитар Цветков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Димитар Цветков
Починал 18/19 мај, 1949година
Горна Џумаја, Пиринска Македонија, Бугарија

Димитар Кузманов Цветков ( — 18 мај 1949 Горна Џумаја, Пиринска Македонија, Бугарија) — Жртва на комунистичкиот режим во Бугарија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Подполковникот Димитар како и неговиот колега Стојне Бачијски бил уапсен кога започнале блокадите. Така и тој бил уапсен и осуден на смрт. Бил обесен ноќта помеѓу 18 и 19 мај, 1949 година во една од смрдливите простории на судската палата во Горна Џумаја.[1]

Заедно со него обесени биле и: Асен Михајлов, Јанчо Јанев, Георги Тополигов, Андреја Спасов, Смилен Гаргов и Стојне Бачијски.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Зловещата - 1948 год. за Пиринска Македония. Горна Џумаја. стр. 24. На |first= му недостасува |last= (help)
  2. Зловещата - 1948 год. за Пиринска Македония. Горна Џумаја. стр. 17–24. На |first= му недостасува |last= (help)