Димитар Пинџур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Димитар (Диме) Пинџур е роден во тиквешкото село Ваташа.[1] Македонски револуционер, војвода во ВМОРО, еден од главните водачи и организатори на Тиквешкото востание (15 – 26 јуни 1913). Неговата мајка Наца Арсова Пинџурова (исто така деец на ВМОРО), во текот на востанието е ѕверски мачена и убиена од српските окупатори и агресори.[2][3] Пинџуров учествува и во Првата светска војна и загинува во битка кај тиквешото село Криволак, во ноември 1915 година.

Диме Пинџур е татко на Страшо Пинџур, македонски партизан и борец против бугарската окупација во Македонија за време на Втората светска војна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македонците в културно-политическия живот на България. Анкета от Изпълнителния комитет на Македонските братства“, София, 1918, стр. 107.
  2. Неготино се претворилo во пекол, цели фамилии гореле во огнот, в. Утрински весник, 4.08.2007 г.
  3. Петре Камчевски: Тиквешкото востание остави длабока трага во историјата на тој крај, Агенция Фокус, 6.07.2008 г.