Димитар Николов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Димитар Николов
Димитар Николов

Димитар Николов


Градоначалник на Бургас, Бугарија
Претходник Јоан Костадинов

Роден 18 мај 1967
Бургас, Бугарија
Партија ГЕРБ
Религија Православен христијанин

Димитар Николов е бугарски политичар, градоначалник на Бургас. Магистер е по организација и управување на трговијата и има професионална диплома по менаџмент од НБУ (Нов Бугарски Универзитет). Женет е и има 3 деца - едно девојче и две момчиња. Член е на одборот на БСУ (Бургаски Слободен Универзитет). Работел и како менаџер на "КБС" ООД.

Избран е за градоначалник на Бургас на локалните избори во 2007, предложен од ГЕРБ и поддржан од десните сили во Бургас.