Димитар Кафтанџиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Димитар Кафтанџиев
Роден 8 ноември 1926
Струмица
Националност Македонец
Занимање хирург
професор

Димитар Кафтанџиев (8 ноември 1926 во Струмица) — македонски хирург, редовен професор на Медицинскиот факултет. Извршил први операции на отворено срце во Македонија. Бил директор на Хируршката клиника (1976-1982) и Клиниката за тораковаскуларна хирургија (1963-1987) и продекан на Медицинскиот факултет во Скопје (1970-1972). Објавил над 100 научни и стручни трудови и две книги.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Кафтанџиев“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 683. Text "series " ignored (help)