Прејди на содржината

Димитар Икономов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Димитар Икономов
Роден 1873 година
Ловча, Неврокопско
Починал 1922 година
Неврокоп
Убиен од луѓето на Тодор Александров

Димитар Икономов (Ловча, Неврокоп, 1873Неврокоп, 1922) — македонски револуционер,[1] член на МРО / ТМОРО / ВМОРО.[2]

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во селото Ловча, Неврокопско. Завршил педагошко училиште во Скопје во 1899 година. Учителствувал во село Србиново, Горноџумајско и Старчишта, Неврокопско. Соработувал со Јане Сандански. Земал учество во киднапирањето на американската мисионерка мис Елен Стон. Во 1903 година бил затворен во солунскиот затвор Еди Куле. Бил амнестиран во 1904 година.[2]

Бил подвојвода во неврокопската реонска чета на војводата Петар Милев. Членувал во Неврокопскиот околиски комитет и бил и реонски војвода во Неврокопско. Од 1906 година бил член на Серскиот окружен комитет на ВМОРО. Учествувал во Балканските и Првата светска војна.[2]

Во 1920 година бил избран за кмет на Неврокоп.[2] Во 1922 година се спротивставил македонската револуционерна организација биде водена од Тодор Александров, по што бил ликвидиран од неговите четници.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Динев, Ангел (1983). Политичките убиства во Бугарија. Скопје: Култура-Скопје. стр. 327. ISBN 323.285.497.3 Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Енциклопедија ВМРО, Скопје, 2015, стр. 118.