Димитар Ѓузелев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Димитар Ѓузелев
Роден 10 јануари 1903
Дојран, Отоманско Царство
Починал 1945
Скопје, СФРЈ
Занимање филозоф
политички деец

Димитар Ѓузелев (роден на 10 јануари 1903 година во Дојран) – починал во 1945 година во Скопје) — македонски филозоф, гимназиски учител и политички деец.

Основно образование завршил во родниот град, гимназија во Штип, а Филозофски факултет (Група филозофија) на Филозофскиот факултет во Скопје, клон на Белградскиот универзитет. Бил еден од основачите на Македонската младешка тајна револуционерна организација во Скопје. На Скопскиот студентски процес (1927) бил осуден на 20 години затвор. Под притисок на домашната и на меѓународната јавност (Друштвото на народите) бил помилуван и пуштен на слобода (1931), но со забрана да живее и да работи во тогашна Вардарска Бановина. Работел како гимназиски професор по филозофија и психологија, како и латински, германски и француски јазик во Кикинда, Кралево и Чачак и како суплент на Универзитетот во Суботица. По сломот на Кралството Југославија се вратил во Скопје и работел на докторската дисертација, која ја одбранил на Филозофскиот факултет во Загреб (1943) и ја објавил на хрватски јазик. Кон крајот на 1942 година бил назначен за началник на Радио Скопје. По Ослободувањето на Скопје бил уапсен како соработник на окупаторот и од Воениот суд на Ⅳ воена област бил осуден на смрт)[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Ѓузелев". Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 506.