Димеринген

Координати: 48°56′32″N 7°11′15″E / 48.9422° СГШ; 7.1875° ИГД / 48.9422; 7.1875
Од Википедија — слободната енциклопедија
Димеринген
Димеринген is located in Франција
Димеринген
Димеринген
Местоположба во регионот Алзас
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Alsace" does not exist|200px|Димеринген во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Alsace" does not exist]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
[[File:Предлошка:ПолКарта France Alsace|6x6px|Димеринген|link=|alt=]]
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“">Димеринген
Координати: 48°56′32″N 7°11′15″E / 48.9422° СГШ; 7.1875° ИГД / 48.9422; 7.1875
ЗемјаФранција
РегионАлзас
ДепартманДолна Рајна
ОкругСаверн
КантонДрулинген
Општ. заедницаAlsace Bossue
Управа
 • Градоначалник (2001–2008) Charles Mathie
Површина18,81 км2 (340 ми2)
Население (2006)21.671
 • Густина1,9/км2 (4,9/ми2)
INSEE/Пошт. бр.67095 / 67430
Надм. висина222 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Димеринген — населба и општина во Источна Франција во регионот Алзас, во департманот Долна Рајна која припаѓа на перфектурата Саверн.

Географија[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1999 година во општината живееле 1671 жител, а густината на населеност изнесувала 190 ж/км2. Општината се простира на површина од 8,81км2. Се наоѓа на надморска височина од 230 метри (максимални 239 м, а минимални 22 м).