НТТ Про Сајклинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
МТН Кубека
Dimension Data (cycling team) logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодDDD
ЛоциранЈужна Африка
Основан2007 (2007)
СтатусПрофесионална екипа (2007–2012)
Професионална континентална екипа (2013–2014)
Светска турнеја UCI (2016–)
ВелосипедиТрек (2007–2014)
Сервело (2015-)[1]
Клучни кадри
Извршен директорБрајан Смит (в.д.)
Спортски директорДаглас Рајдер
Ролф Алдаг
Роџер Хемонд
Историја на тимското име
2007
2008
2009
2010
2011–2015
2016–
МТН
Тим МТН
МТН Сајклинг
МТН-Енерџејд
МТН Кубека
Тим Дименжн Дата за Кубека
Дрес на НТТ Про Сајклинг

Дрес

Тим Дименжн Дата за Кубека (англиски: Team Dimension Data for Qhubeka; кратенка според UCI: DDD) — велосипедска екипа, која е дел од Светската турнеја, основана во Јужна Африка, која учествува во континенталните трки и трките дел од Светската турнеја, на кои добила специјална покана.

Историја[уреди | уреди извор]

Екипата била основана во 2007 година, станувајќи континентална екипа во 2008 година. Екипата останала континентална екипа до крајот на 2012 година, кога екипата пројавила интерес за лиценцата за професионална континентална екипа за 2013 година.[2] Во ноември 2012 година, екипата била пријавена како професионална континентална екипа — прва од Африка[3] – од страна на Меѓународниот велосипедистички сојуз, за сезоната 2013 година.[4][5]

Екипата ја добила својата прва специјална покана на некоја голема трка, за Вуелта а Еспања 2014.

Во јули 2014 година, екипата објавила дека за 2015 година, тие ќе ги користат велосипедите Сервело[6] додека Брајан Смит бил назначен за привремен генерален менаџер.[7] Во август 2014 година, екипата го потврдила потпишувањето со Едвалд Боасон Хаген на две години.[8][9] Во септември 2014 година, екипата објавила дека потпишала со Тајлер Фарар[10] и Метју Гос[11] за сезоната 2015.

На 14 јануари, Amaury Sports Organisation (ASO) објавила дека 22 екипи ќе учествуваат на Тур де Франс 2015, додека МТН Кубека добила специјална покана. Станувајќи прва африканска екипа со учество на Тур де Франс, екипата ќе се запише во историјата.[12]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Бернхард Ајзел (АВТ) 17 февруари 1981 (1981-02-17) (38 г.)
 Игор Антон (ШПА) 2 март 1983 (1983-03-02) (36 г.)
 Натнаел Беране (ЕРИ) 5 јануари 1991 (1991-01-05) (29 г.)
 Едвалд Боасон Хаген (НОР) 17 мај 1987 (1987-05-17) (32 г.)
 Тео Бос (ХОЛ) 22 август 1983 (1983-08-22) (36 г.)
 Метју Брамајер (ИРС) 7 јуни 1985 (1985-06-07) (34 г.)
 Јохан ван Зил (ЈАР) 2 февруари 1991 (1991-02-02) (28 г.)
 Јако Вентер (ЈАР) 13 февруари 1987 (1987-02-13) (32 г.)
 Мексеб Дебесај (ЕРИ) 15 јуни 1991 (1991-06-15) (28 г.)
 Николас Дугал (ЈАР) 21 ноември 1992 (1992-11-21) (27 г.)
 Жак Јансе ван Ренсбург (ЈАР) 6 септември 1987 (1987-09-06) (32 г.)
 Рејнарт Јансе ван Ренсбург (ЈАР) 3 февруари 1989 (1989-02-03) (30 г.)
 Стив Камингс (ВБР) 19 март 1981 (1981-03-19) (38 г.)
 Марк Кевендиш (ВБР) 21 мај 1985 (1985-05-21) (34 г.)
Велосипедист Датум на раѓање
 Мерхави Кудус (ЕРИ) 23 јануари 1994 (1994-01-23) (26 г.)
 Камерон Мајер (АВС) 11 јануари 1988 (1988-01-11) (32 г.)
 Адриен Нијоншути (РУА) 2 февруари 1987 (1987-02-02) (32 г.)
 Серж Пауелс (БЕЛ) 21 ноември 1983 (1983-11-21) (36 г.)
 Јусеф Региги (АЛЖ) 9 јануари 1990 (1990-01-09) (30 г.)
 Марк Реншо (АВС) 22 октомври 1982 (1982-10-22) (37 г.)
 Кристијан Сбаралји (ИТА) 8 мај 1990 (1990-05-08) (29 г.)
 Канстанцин Сивцов (БЛР) 9 август 1982 (1982-08-09) (37 г.)
 Даниел Теклехајманот (ЕРИ) 10 ноември 1988 (1988-11-10) (31 г.)
 Џеј Томсон (ЈАР) 12 април 1986 (1986-04-12) (33 г.)
 Тајлер Фарар (САД) 2 јуни 1984 (1984-06-02) (35 г.)
 Омар Фраиле (ШПА) 17 јули 1990 (1990-07-17) (29 г.)
 Нејтан Хас (АВС) 12 март 1989 (1989-03-12) (30 г.)
 Сонгезо Џим (ЈАР) 17 септември 1990 (1990-09-17) (29 г.)

2017[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ESP Игор Антон Wikidata-logo S.svg2 март 1983Мовистар (2015)
AUT Бернхард Ајзел Wikidata-logo S.svg17 февруари 1981Тим Скај (2015)
ERI Натнаел Беране Wikidata-logo S.svg5 јануари 1991Europcar (2014)
RSA Јако Вентер Wikidata-logo S.svg13 февруари 1987
ERI Амануел Гебрезгабихир Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)17 август 1994
RSA Рајан Гибонс Wikidata-logo S.svg13 август 1994Dimension Data for Qhubeka (2016)
ERI Мексеб Дебесај Wikidata-logo S.svg15 јуни 1991
RSA Николас Дламини Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)12 август 1995Dimension Data for Qhubeka (2017)
RSA Николас Дугал Wikidata-logo S.svg21 ноември 1992
GBR Стив Камингс Wikidata-logo S.svg19 март 1981БМЦ Рејсинг Тим (2014)
GBR Марк Кевендиш Wikidata-logo S.svg21 мај 1985Етикс-Квик Степ (2015)
USA Бен Кинг Wikidata-logo S.svg22 март 1989Cannondale-Drapac (2016)
ERI Мерхави Кудус Wikidata-logo S.svg23 јануари 1994
AUS Лахлан Мортон Wikidata-logo S.svg1 февруари 1992Џели Бели-Максис (2016)
RWA Адриен Нијоншути Wikidata-logo S.svg2 јануари 1987
AUS Бен О’Конор Wikidata-logo S.svg25 ноември 1995Avanti IsoWhey Sports (2016)
BEL Серж Пауелс Wikidata-logo S.svg21 ноември 1983Omega Pharma - Quick Step (2014)
ALG Јусеф Региги Wikidata-logo S.svg9 јануари 1990Groupement Sportif Pétrolier Algérie (2012)
AUS Марк Реншо Wikidata-logo S.svg22 октомври 1982Етикс-Квик Степ (2015)
ITA Кристијан Сбаралји Wikidata-logo S.svg8 мај 1990
GBR Скот Твејтс Wikidata-logo S.svg12 февруари 1990Бора-Аргон 18 (2016)
ERI Даниел Теклехајманот Wikidata-logo S.svg10 ноември 1988Орика-ГринЕЏ (2013)
RSA Џеј Роберт Томсон Wikidata-logo S.svg12 април 1986ЈунајтедХелткеар (2012)
USA Тајлер Фарар Wikidata-logo S.svg2 јуни 1984Garmin-Sharp (2014)
ESP Омар Фраиле Wikidata-logo S.svg17 јули 1990Каха Рурал-Сегурос РГА (2015)
NOR Едвалд Боасон Хаген Wikidata-logo S.svg17 мај 1987Тим Скај (2014)
AUS Нејтан Хас Wikidata-logo S.svg12 март 1989Cannondale-Garmin (2015)
RSA Јохан ван Зил Wikidata-logo S.svg2 февруари 1991
RSA Жак Јансе ван Ренсбург Wikidata-logo S.svg6 септември 1987Burgos 2016-Castilla y León (2011)
RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Wikidata-logo S.svg3 февруари 1989Giant-Shimano (2014)
ERI Metkel Eyob Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)4 септември 1993Dimension Data for Qhubeka (2017)

2018[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ESP Игор Антон Wikidata-logo S.svg2 март 1983Мовистар (2015)
AUT Бернхард Ајзел Wikidata-logo S.svg17 февруари 1981Тим Скај (2015)
ERI Натнаел Беране Wikidata-logo S.svg5 јануари 1991Europcar (2014)
RSA Јако Вентер Wikidata-logo S.svg13 февруари 1987
BEL Жилиен Вермот Wikidata-logo S.svg26 јули 1989Квик-Степ Флорс (2017)
ERI Амануел Гебрезгабихир Wikidata-logo S.svg17 август 1994
RSA Рајан Гибонс Wikidata-logo S.svg13 август 1994Dimension Data for Qhubeka (2016)
ERI Мексеб Дебесај Wikidata-logo S.svg15 јуни 1991
GBR Скот Дејвис Wikidata-logo S.svg5 август 1995Team Wiggins (2017)
RSA Николас Дламини Wikidata-logo S.svg12 август 1995Dimension Data for Qhubeka (2017)
RSA Николас Дугал Wikidata-logo S.svg21 ноември 1992
GBR Стив Камингс Wikidata-logo S.svg19 март 1981БМЦ Рејсинг Тим (2014)
GBR Марк Кевендиш Wikidata-logo S.svg21 мај 1985Етикс-Квик Степ (2015)
USA Бен Кинг Wikidata-logo S.svg22 март 1989Cannondale-Drapac (2016)
ERI Мерхави Кудус Wikidata-logo S.svg23 јануари 1994
RSA Луис Мејнтџес Wikidata-logo S.svg21 февруари 1992ОАЕ Емирати (2017)
AUS Лахлан Мортон Wikidata-logo S.svg1 февруари 1992Џели Бели-Максис (2016)
AUS Бен О’Конор Wikidata-logo S.svg25 ноември 1995Avanti IsoWhey Sports (2016)
BEL Серж Пауелс Wikidata-logo S.svg21 ноември 1983Omega Pharma - Quick Step (2014)
AUS Марк Реншо Wikidata-logo S.svg22 октомври 1982Етикс-Квик Степ (2015)
NED Том-Јелте Слагтер Wikidata-logo S.svg1 јули 1989Cannondale-Drapac (2017)
ITA Матео Собреро Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)14 мај 1997
GBR Скот Твејтс Wikidata-logo S.svg12 февруари 1990Бора-Аргон 18 (2016)
RSA Џеј Роберт Томсон Wikidata-logo S.svg12 април 1986ЈунајтедХелткеар (2012)
NOR Едвалд Боасон Хаген Wikidata-logo S.svg17 мај 1987Тим Скај (2014)
RSA Јохан ван Зил Wikidata-logo S.svg2 февруари 1991
RSA Жак Јансе ван Ренсбург Wikidata-logo S.svg6 септември 1987Burgos 2016-Castilla y León (2011)
RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Wikidata-logo S.svg3 февруари 1989Giant-Shimano (2014)
RSA Kent Main Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)8 јануари 1996
GBR Connor Swift Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)30 октомври 1995

2019[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
AUT Бернхард Ајзел Wikidata-logo S.svg17 февруари 1981Тим Скај (2015)
DEN Ларс Бак Wikidata-logo S.svg16 јануари 1980Лото-Судал (2018)
DEN Михаел Валгрен Wikidata-logo S.svg7 февруари 1992Астана (2018)
RSA Јако Вентер Wikidata-logo S.svg13 февруари 1987
BEL Жилиен Вермот Wikidata-logo S.svg26 јули 1989Квик-Степ Флорс (2017)
SUI Данило Вис Wikidata-logo S.svg26 август 1985БМЦ Рејсинг Тим (2018)
ITA Енрико Гаспарото Wikidata-logo S.svg22 март 1982Бахреин-Мерида (2018)
ERI Амануел Гебрезгабихир Wikidata-logo S.svg17 август 1994
RSA Рајан Гибонс Wikidata-logo S.svg13 август 1994Dimension Data for Qhubeka (2016)
GBR Скот Дејвис Wikidata-logo S.svg5 август 1995Team Wiggins (2017)
RSA Николас Дламини Wikidata-logo S.svg12 август 1995Dimension Data for Qhubeka (2017)
GBR Стив Камингс Wikidata-logo S.svg19 март 1981БМЦ Рејсинг Тим (2014)
GBR Марк Кевендиш Wikidata-logo S.svg21 мај 1985Етикс-Квик Степ (2015)
USA Бен Кинг Wikidata-logo S.svg22 март 1989Cannondale-Drapac (2016)
CZE Роман Кројцигер Wikidata-logo S.svg6 мај 1986Мичелтон-Скот (2018)
SUI Џино Медер Wikidata-logo S.svg4 јануари 1997IAM Excelsior (2018)
RSA Луис Мејнтџес Wikidata-logo S.svg21 февруари 1992ОАЕ Емирати (2017)
ITA Џакомо Ницоло Wikidata-logo S.svg30 јануари 1989Трек-Сегафредо (2018)
AUS Бен О’Конор Wikidata-logo S.svg25 ноември 1995Avanti IsoWhey Sports (2016)
AUS Марк Реншо Wikidata-logo S.svg22 октомври 1982Етикс-Квик Степ (2015)
NED Том-Јелте Слагтер Wikidata-logo S.svg1 јули 1989Cannondale-Drapac (2017)
NOR Расмус Фосум Тилер Wikidata-logo S.svg28 јули 1996Joker Icopal (2018)
RSA Џеј Роберт Томсон Wikidata-logo S.svg12 април 1986ЈунајтедХелткеар (2012)
NOR Едвалд Боасон Хаген Wikidata-logo S.svg17 мај 1987Тим Скај (2014)
RSA Жак Јансе ван Ренсбург Wikidata-logo S.svg6 септември 1987Burgos 2016-Castilla y León (2011)
RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Wikidata-logo S.svg3 февруари 1989Giant-Shimano (2014)
RSA Стефан де Бод Wikidata-logo S.svg17 ноември 1996Dimension Data for Qhubeka (2018)

2020[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ESP Карлос Барберо Wikidata-logo S.svg29 април 1991Мовистар (2019)
ITA Самуеле Батистела Wikidata-logo S.svg14 ноември 1998Dimension Data for Qhubeka (2019)
DEN Михаел Валгрен Wikidata-logo S.svg7 февруари 1992Астана (2018)
GER Макс Валшајд Wikidata-logo S.svg13 јуни 1993Санвеб (2019)
SUI Данило Вис Wikidata-logo S.svg26 август 1985БМЦ Рејсинг Тим (2018)
SUI Енрико Гаспарото Wikidata-logo S.svg22 март 1982Бахреин-Мерида (2018)
ERI Амануел Гебрезгабихир Wikidata-logo S.svg17 август 1994
RSA Рајан Гибонс Wikidata-logo S.svg13 август 1994Dimension Data for Qhubeka (2016)
AUT Михаел Гогл Wikidata-logo S.svg4 ноември 1993Трек-Сегафредо (2019)
AUS Бенџамин Дибал Wikidata-logo S.svg20 април 1989Sapura (2019)
RSA Николас Дламини Wikidata-logo S.svg12 август 1995Dimension Data for Qhubeka (2017)
BEL Виктор Кампенертс Wikidata-logo S.svg28 октомври 1991Лото-Судал (2019)
USA Бен Кинг Wikidata-logo S.svg22 март 1989Cannondale-Drapac (2016)
CZE Роман Кројцигер Wikidata-logo S.svg6 мај 1986Мичелтон-Скот (2018)
SUI Џино Медер Wikidata-logo S.svg4 јануари 1997IAM Excelsior (2018)
RSA Луис Мејнтџес Wikidata-logo S.svg21 февруари 1992ОАЕ Емирати (2017)
ITA Џакомо Ницоло Wikidata-logo S.svg30 јануари 1989Трек-Сегафредо (2018)
AUS Бен О’Конор Wikidata-logo S.svg25 ноември 1995Avanti IsoWhey Sports (2016)
ITA Доменико Поцовиво Wikidata-logo S.svg30 ноември 1982Бахреин-Мерида (2019)
AUS Дилан Сандерленд Wikidata-logo S.svg26 февруари 1996Mobius-BridgeLane (2019)
DEN Михаел Карбел Свендгард Wikidata-logo S.svg7 февруари 1995Waoo (2019)
ITA Матео Собреро Wikidata-logo S.svg14 мај 1997Dimension Data for Qhubeka (2019)
DEN Андреас Стокбро Wikidata-logo S.svg4 август 1997Riwal Readynez (2019)
JPN Ирибе Сјотаро Wikidata-logo S.svg1 август 1989Shimano Racing (2019)
NOR Расмус Фосум Тилер Wikidata-logo S.svg28 јули 1996Joker Icopal (2018)
RSA Џеј Роберт Томсон Wikidata-logo S.svg12 април 1986ЈунајтедХелткеар (2012)
NOR Едвалд Боасон Хаген Wikidata-logo S.svg17 мај 1987Тим Скај (2014)
RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Wikidata-logo S.svg3 февруари 1989Giant-Shimano (2014)
RSA Стефан де Бод Wikidata-logo S.svg17 ноември 1996Dimension Data for Qhubeka (2018)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Windsor, Richard (28 ноември 2014). „MTN-Qhubeka goes all Newcastle United with new 2015 kit“. Cycling Weekly]]. конс. 20 јануари 2015. 
 2. MTN-Qhubeka targets 2015 Tour de France“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 3 февруари 2012 (посет. 2 декември 2012 г).
 3. Team MTN-Qhubeka is Africa’s First Pro Continental Team“, „Bicycling“, Rodale Inc., 29 ноември 2012 (посет. 2 декември 2012 г).
 4. Registration completed for three Professional Continental Teams“, „UCI.ch“, Меѓународен велосипедистички сојуз, 28 ноември 2012 (посет. 2 декември 2012 г).
 5. UCI confirms three more Pro Continental licences for 2013“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 28 ноември 2012 (посет. 2 декември 2012 г).
 6. MTN-Qhubeka to ride Cervélo next season“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 22 јули 2014 (посет. 2 декември 2014 г).
 7. Brian Smith appointed interim manager of MTN-Qhubeka“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 29 јули 2014 (посет. 2 декември 2014 г).
 8. MTN-Qhubeka confirms Boasson Hagen signing“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 27 август 2014 (посет. 2 декември 2014 г).
 9. Edvald Boasson Hagen signs for Team MTN-Qhubeka“, „teammtnqhubeka.com“, MTN-Qhubeka, 27 август 2014 (посет. 2 септември 2014 г).
 10. Farrar signs for MTN-Qhubeka“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 10 септември 2014 (посет. 2 декември 2014 г).
 11. Transfers: Goss confirmed with MTN-Qhubeka for 2015“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 18 септември 2014 (посет. 2 декември 2014 г).
 12. Team MTN-Qhubeka p/b Samsung receive wild card to 2015 Tour de France“, 14 јануари 2015 (посет. 14 јануари 2015 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]