Димел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Димел
Diemel bei Trendelburg.jpg
Димел кај Тренделбург
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворЗауерланд
51°15′59″N 8°39′05″E / 51.26639°СГШ 8.65139°ИГД / 51.26639; 8.65139
680
УстиеВезер
51°38′33″N 9°26′52″E / 51.64250°СГШ 9.44778°ИГД / 51.64250; 9.44778Координати: 51°38′33″N 9°26′52″E / 51.64250°СГШ 9.44778°ИГД / 51.64250; 9.44778
Гол. на сливот1.760
Физички особености
Должина106 единица?

Димел (герм. Diemel) е река во покраините Хесен и Северна Рајна-Вестфалија, Германија и лева притока на Везер. Извира кај Вилинген во регионот Зауерланд. Течението оди во североисточна насока и минува низ Марсберг, Варбург и Тренделбург. Кај Бад Карлсхафен се влева во реката Везер. Димел има вкупна должина од 106 км.

Поврзано[уреди | уреди извор]