Дизидски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дизидски јазици
Географска
распространетост:
Етиопија
Класификација: афроазиски
Гранки:

Дизидските јазици сочинуваат подгрупа на северноомотските јазици, кои пак се дел од афроазиските јазици. Јазиците се зборуваат во Етиопија.[1]

Јазици[уреди | уреди извор]

Јазиците во оваа група се[2]:

дизидски (3)
дизиски јазик
најински јазик
шекоански јазик

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Raymond G. Gordon, Jr, ed. 2005. Ethnologue: Languages of the World. 15th edition. Dallas: Summer Institute of Linguistics.
  2. Етнолог за северноомотските јазици

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]